Jesteś tutaj: HomeRegionNie będzie zgody na legitymowanie medialnego nieładu

Nie będzie zgody na legitymowanie medialnego nieładu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 29 listopad 2023 13:16

W ostatnich miesiącach przybyło tytułów udających media, a nie spełniających definicji prasy jaką jest patrzenie władzy na ręce, bowiem wydawcami są samorządy zainteresowane jedynie propagandą własnego sukcesu. O tym, że jest to patologiczne zjawisko świadczą stanowiska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, WatchDog Polska, czy Rzeczników Praw Obywatelskich w tym prof. Adama Bodnara. Z tego też powodu Portal Kujawski nie będzie promować wydarzeń i relacjonował, gdy organizatorzy będą przyznawać patronaty medialne tego typu tworom, które mediami nie są.

 

Chcemy, aby wyraźnie to wybrzmiało i nie było niespodzianek lub zaskoczeń. Jednocześnie zwracamy się z apelem do innych regionalnych mediów o rozważenie podobnych działań. Przyznawanie patronatu medialnego ,,gazetom władzy" to stawianie znaku równości pomiędzy mediami realizującymi misję społecznej kontroli władzy i tubami propagandowymi. Na to nie może być zgody.

 

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Saliyev przeciwko Rosji wskazuje, że artykuł 11 Karty Praw Podstawowych gwarantuje wolność słowa bez ingerencji władz publicznych. W tej sprawie Trybunał uznał, że sytuacja gdy redaktor naczelny medium samorządowego musi być lojalny wobec władz publicznych narusza to prawo.

 

Uznanie zgodności z prawem wydawania gazet samorządowych pozostaje w interesie JST, dla których korzystne jest posiadanie medium stanowiącego cenny instrument perswazji, a nawet walki politycznej, w szczególności w niewielkich gminach, gdzie taka gazeta stanowi jedyne medium na rynku. Z kolei dla członków danej wspólnoty samorządowej taka gazeta często stanowić będzie zagrożenie dla korzystania przez nich z podstawowych praw i wolności - stanowisko Helsińśkiej Fundacji Praw Człowieka.

 

Gazety wladzy – istotniejsze tytuły z regionu:

- Bydgoszcz Informuje – wydawany przez Urząd Miasta Bydgoszczy – treści redagują urzędnicy zobowiązani do lojalności wobec prezydenta Rafała Bruskiego

- KujawyPomorze.Info – wydawany przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, instytucję podległą Urzędowi Marszałkowskiemu, kierowanemu przez marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31