Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałek Sejmu RP: Sejm X kadencji ma najsilniejszy mandat w historii

Marszałek Sejmu RP: Sejm X kadencji ma najsilniejszy mandat w historii

Napisane przez  Redakcja / Kancelaria Sejmu Opublikowano w Regionalne piątek, 17 listopad 2023 14:09

W czwartek wieczorem marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia wygłosił swoje pierwsze orędzie do narodu. Zapowiedział w nim zmianę standardów funkcjonujących w polskim parlamencie, który ma się ponownie otworzyć na obywateli.

– Dzięki Państwa głosom i rekordowej frekwencji 15 października Sejm X kadencji ma najsilniejszy mandat w historii.  Nie mogę się też doczekać na spotkania z Państwem w budynkach Sejmu i poza nim, w całej Polsce – powiedział w czwartkowym, inauguracyjnym orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – Sejm ma przede wszystkim służyć tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają. Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw – zaakcentował.

 

Nowo wybrany Marszałek Sejmu poinformował o wprowadzeniu pierwszych zmian. – Zniknęły bariery, które od 7 lat niepotrzebnie odgradzały parlament od Polaków. Otwieramy znów Sejm na media – mówił. – Zmian będzie więcej, ale chcę Państwa zapewnić: to będą bezpieczne zmiany – dodał.

 

– Zdecydowaliśmy też o poszerzeniu Prezydium Sejmu, tak by mogli w nim zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych od Lewicy po Konfederację. Tego wymaga szacunek do Państwa głosów. Bo demokracja to rządy większości, z poszanowaniem praw mniejszości – podkreślił Szymon Hołownia, dodając że zależy mu na rozmowach z ludźmi pełniącymi ważne funkcje państwowe "nieważne przez którą partię zostali mianowani". – Chcę wysłuchać ludzi, których głos w ostatnich latach nie był brany pod uwagę w wystarczający sposób – powiedział Szymon Hołownia.

 

– Dziękuję Panu Profesorowi Adamowi Strzemboszowi za wczorajszą rozmowę o naprawie praworządności: z poszanowaniem Konstytucji i z korzyścią dla obywateli. Jutro pojadę do Prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia nowego rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa. W najbliższych dniach zaproszę na spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym porozmawiam o udziale zwykłych obywateli w pracy Sejmu – zapowiedział marszałek Hołownia.

 

– Drodzy Państwo, w najbliższych latach na pewno nie unikniemy sporu. On jest częścią życia każdego z nas, i istotą polityki. Mój cel jest prosty: chcę by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście Państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnych relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie – zakończył orędzie Marszałek Sejmu.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31