Jesteś tutaj: HomeRegionSenatorowie Brejza i Kobiak złożyli ślubowanie

Senatorowie Brejza i Kobiak złożyli ślubowanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 listopad 2023 19:21
Senatorowie Brejza i Kobiak złożyli ślubowanie fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

O godzinie 16:00 w poniedziałek rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji, które poprowadził w pierwszej części senator Michał Seweryn jako desygnowany do tej roli marszałek senior. Po złożeniu ślubowania przez senatorów Senat wybrał już właściwego marszałka, którym została Małgorzata Kidawa-Błońska. Uzyskała ona więcej głosów od kandydata PiS-u Marka Pęka.

 

Najważniejszym punktem pierwszego posiedzenia Senatu RP było złożenie ślubowania przez senatorów, to wydarzenie można w pewnym sensie uznać za historyczne, bowiem nowa kadencja zaczyna zawsze jakiś nowy rozdział. Z naszego okręgu ślubowanie złożyli senatorowie Ryszard Brejza i Andrzej Kobiak. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z tego wydarzenia.

 

- Wybrany z woli narodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna dziś swoją XI kadencję, otwierając kolejny rozdział w długiej i chlubnej tradycji polskiego parlamentaryzmu. Według konstytucji Senat jest jedną z dwóch izb polskiego parlamentu, tworzącą razem z Sejmem Zgromadzenie Narodowe. W tej roli Senat jest powołany do kształtowania ustroju naszego kraju jako demokratycznego państwa prawnego, gwarantującego wolności i prawa obywatelskie zakorzenione w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i ogólnoludzkich wartościach. Senat ma prawo nie tylko do pełnego udziału w stanowieniu ustawodawstwa zwykłego, lecz także do inicjowania zmiany konstytucji, czuwania nad zgodnością ustaw z konstytucją, ratyfikowania umów międzynarodowych, wyrażania zgody na ogólnokrajowe referendum i na obsadę ważnych urzędów państwowych oraz prawo rozpatrywania petycji składanych bezpośrednio przez obywateli - mówił senator senior Michał Seweryn.

 

Po wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, byłej marszałek Sejmu RP, na funkcję marszałka Senatu RP ogłoszono przerwę w obradach.

 

Obrady mają zostać wznowione jeszcze dzisiaj wieczorem, w celu dokonania wyboru wicemarszałku Senatu.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30