Jesteś tutaj: HomeRegionCo wydarzy się w Polsce w najbliższych dniach?

Co wydarzy się w Polsce w najbliższych dniach?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 12 listopad 2023 10:56

Formalnie mamy dzisiaj ostatni dzień Sejmu IX kadencji - praktycznie ostatni raz posłowie kończącej się kadencji zebrali się 30 sierpnia. Jutro – 13 listopada, blisko miesiąc po wyborach zbierze się po raz pierwszy Sejm X kadencji – posiedzenie rozpocznie się o godzinie 12:00, a poprowadzi je marszałek senior, na którego prezydent Andrzej Duda powołał posła Marka Sawickiego z Trzeciej Drogi. Również jutro odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji.

 

Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu RP premier Mateusz Morawiecki poda się do dymisji, bowiem zgodnie z artykułem 162 Konstytucji premier zwyczajowo na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji składa dymisję. Premier Morawiecki do podał się również w 2019 roku, choć później większość sejmowa powołała jego nowy rząd. Po złożeniu dymisji przez premiera, do dymisji będą się podawali ministrowie, wiceministrowie, wojewodowie i wicewojewodowie.

 

Ciągłość władzy będzie zachowana

Samo podanie się do dymisji nie oznacza jednak, że premier Morawiecki i wojewodowie przestaną pełnić swoje funkcję. Będą na stanowiskach do czasu powołania nowego premiera, który zdecyduje o przyjęciu od wojewodów dymisji lub nie.

 

Prezydent Andrzej Duda powierzył misję sformowania nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu, choć patrząc na arytmetykę może mieć on problem z uzyskaniem wotum zaufania. Jeżeli Morawiecki i jego nowy rząd nie uzyskają w ciągu 14 dni od 13 listopada wotum zaufania wówczas uznaje się, że misja sformowania nowego rządu się nie powiodła. Wówczas to Sejm RP będzie mógł sam z siebie wskazać nową Radę Ministrów – na co również ma 14 dni.

 

Nowe prezydium

Sejm i Senat jutro zaczną jakby od nowa, jednym z zadań marszałków seniorów w obu izbach będzie doprowadzenie do wyboru stałych marszałków, a następnie wicemarszałków, czyli prezydiów Sejmu i Senatu. Najprawdopodobniej te czynności uda się przeprowadzić już jutro.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31