Jesteś tutaj: HomeRegionPoseł Kurzawa spadnie na cztery łapy. Była wojewoda może wrócić do polityki

Poseł Kurzawa spadnie na cztery łapy. Była wojewoda może wrócić do polityki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 październik 2023 12:50
Poseł Kurzawa spadnie na cztery łapy. Była wojewoda może wrócić do polityki Fot: K-PUWOJ

Podczas poniedziałkowych obrad Sejmiku Województwa z samorządem pożegnał się wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, który został wybrany w wyborach parlamentarnych na posła (wcześniej był posłem do 2019 roku). Marszałek Piotr Całbecki zaproponował, aby od razu wybrać nowego wicemarszałka i zarekomendował posła Dariusza Kurzawę, który wkrótce przestanie być posłem z powodu przegranych wyborów, a wicemarszałkiem województwa był do 2019 roku.


- Biorę pełną odpowiedzialność za tę rekomendację – mówił marszałek Piotr Całbecki. Ta propozycja jak wynikało z kuluarów budziła kontrowersje także w koalicji rządzącej. Jako poseł Dariusz Kurzawa jako jedyny parlamentarzysta z okręgu bydgoskiego popierał kontrowersyjny pomysł rektora UMK, aby skonsolidować bydgoskie szpitale. Wielu radnych uważa natomiast, że za czasów gdy był wicemarszałkiem, doszło do wręcz klęski modernizacji dróg wojewódzkich. Wprost na sesji obawę o to, że Kurzawa mógłby dalej zajmować się drogami wojewódzkimi wyraził radny koalicji Stanisław Pawlak, który pytał, czy Kurzawa dalej będzie się nimi zajmował.

 

Decyzję o tym podjąć ma marszałek, ale sam zainteresowany przyznał, że z pokorą nie będzie zabiegał o zajmowanie się drogami wojewódzkimi.


Dariusz Kurzawa był jedynym zgłoszonym kandydatem na wicemarszałka, w tajnym głosowaniu poparło go 19 radnych, 8 było przeciw, a jeden się wstrzymał. Oznacza to, że najprawdopodobniej jeden radny koalicji się przynajmniej wstrzymał.

Funkcję wiceprzewodniczącej sejmiku przestała pełnić Agnieszka Kłopotek, która w wyborach parlamentarnych uzyskała lepszy wynik od Dariusza Kurzawy, pomimo gorszego miejsca na liście. Kłopotek obejmie wkrótce mandat poselski. W jej miejsce do Sejmiku Województwa będzie mogła powrócić była wojewoda Ewa Mes – jeżeli zgodzi się przyjąć mandat.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30