Jesteś tutaj: HomeRegionSondaż wojewódzki pokazuje, że w okręgu bydgoskim jest ciasno

Sondaż wojewódzki pokazuje, że w okręgu bydgoskim jest ciasno

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:32

Zajmujący się sondażami politycznymi Marcin Palade w weekend opublikował kolejne zestawienie preferencji poświęcone poparciu dla partii politycznych w okręgu bydgoskim, tym razem obok prognozowanej liczby mandatów wskazał przedziały poparcia, w których w jego opinii znajdują się konkretne komitety. Wynika z tego, że różnice mogą być niewielkie.

 

Okręg bydgoski liczy 12 mandatów – Palade prognozuje, że wygra w nim Koalicja Obywatelska zdobywając 5 mandatów przed PiS-em z 4 mandatami. Przewaga KO nie jest jednak aż taka wyrazista, bowiem liczyć ma ona na przedział poparcia od 33-35%, PiS z kolei może liczyć na 30-32%. KO jest zatem mocniejsze, ale to wcale nie gwarantuje, że uda się utrzymać 5 mandatów. Mamy jeszcze prawie miesiąc kampanii wyborczej, stąd też przy tak niewielkiej różnicy PiS teoretycznie ma szansę wygrać wybory.

 

Pozostałe trzy mandaty Palade daje po jednym – Konfederacji, Trzeciej Drodze i Lewicy. Przy czym widzimy, że Konfederacja i Nowa Lewica wypadają lepiej, bo mogą liczyć na poparcie w przedziale 10-12%. Oba komitety mają zatem szansę powalczyć o drugi mandat, warto przypomnieć, że w 2019 roku dużym zaskoczeniem był drugi mandat dla Nowej Lewicy, być może sytuacja się powtórzy.

 

Trzecia Droga w okręgu bydgoskim oscyluje w przedziale 8-10%, jest zatem na dzisiaj nieco z tyłu, choć to na jeden mandat powinno starczyć.

 

W okręgu sytuacja jest inna niż w kraju

Powyższe zestawienie nieco różni się od ogólnopolskich wyników, ale okręg bydgoski zazwyczaj był bardziej korzystny dla Koalicji Obywatelskiej, PiS w ogólnopolskich sondażach prowadzi głównie dzięki poparciu na wschodzie – opierając się na to samo opracowanie Marcina Palade – w okręgu tarnowskim może liczyć na ponad 50% głosów, a Koalicja Obywatelska nie osiąga tam nawet 20%.

 

Tak samo okręg bydgoski bywał zawsze szczęśliwy dla Lewicy, która w ogólnopolskim zestawieniu przegrywa z Konfederacją i Trzecią Drogą, to tutaj ma realną szansę wywalczyć trzeci wynik.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica