Jesteś tutaj: HomeRegionUdało się dokonać kluczowego odkrycia dotyczącego zamku krzyżackiego w Świeciu

Udało się dokonać kluczowego odkrycia dotyczącego zamku krzyżackiego w Świeciu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 czerwiec 2023 17:25
Udało się dokonać kluczowego odkrycia dotyczącego zamku krzyżackiego w Świeciu Fot: Paweł Knapik

Zamek krzyżaki w Świeciu zbudowany został w XIV wieku, pełnił on ważną rolę w regulacji ruchu na Wiśle, z uwagi na bliskie położenie. W czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku został poważnie uszkodzony. Zamek został częściowo rozebrany, część ruin zakonserwowano i są pozostały one do dzisiaj. Dzisiaj dowiadujemy się jednak zupełnie nowych rzeczy o zamku.

Wiceburmistrz Świecia Paweł Knapik poinformował w mediach społecznościowych, że prowadzone pierwszy raz tak dokładne prace archeologiczne pozwoliły ustalić jaka była konstrukcja zamku, zamykając tym samym prowadzoną od dłuższego czasu dyskusję - Podczas prac odkryliśmy fundamenty murów brakujących skrzydeł wraz z przejazdem bramnym oraz oporami łuków do wejścia prowadzącego z wewnętrznego dziedzińca. Były więc pełne cztery skrzydła użytkowe wraz z bardzo dobrze chronioną bramą – napisał na Facebook-u Paweł Knapik, który nazywa to odkrycie jako ogromne z punktu widzenia Świecia.

 

 

W tym roku zakończył się I etap rekonstrukcji fragmentów zamku, dofinansowanego przez Unię Europejską. Prace pozwoliły odtworzyć sklepienie gwiaździste w reflektarzu, gdzie Krzyżacy jedli posiłki.

 

Fot: UM Świecie

Warte obejrzenia

« Grudzień 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica