Jesteś tutaj: HomeRegionZdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 02 czerwiec 2023 16:24

W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.


NIK przed tygodniem opublikował raport o zlecaniu przez samorządy usług podmiotom zewnętrznym. W przypadku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pada poważny zarzut dotyczący zlecenia kampanii w 2020 roku, gdzie Zarząd Województwa przeznaczył 395 tys. zł na kampanie reklamową w toruńskiej firmie bez przetargu.

 

Kampania reklamowa zlecona w ten sposób polegała na prezentowaniu działań jakie podejmuje Województwo Kujawsko-Pomorskie głównie w pomocy przedsiębiorcom czy mieszkańcom na innych płaszczyznach w trakcie pandemii. Według Najwyższej Izby Kontroli nie wykazano jednak w żaden sposób przesłanek, aby zastosować tryb z wolnej ręki.

 

Raporty z prowadzonej kampanii wskazały ponadto, że w części informacje dotyczyły działań już podjętych przez Województwo, a nie informacji o możliwości pozyskania środków na przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii. Działania informacyjne dotyczyły także możliwości pozyskania środków przez sektor gospodarki – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. Kontrolerom NIK chodzi o to, że kampania promocyjna głównie służyła chwaleniu się tym co już zrobiono, nie służyła zatem realnemu przeciwdziałaniu pandemii.

 

 

Wątpliwości także co do filmów z rejsu po Wiśle

NIK wskazuje również,że niegospodarnie przeprowadzono działania mające na celu promowanie pilotażowych rejsów barek na Wiśle, w ramach promocji potencjału dróg wodnych E40 i E70. Na ten cel wydatkowano 90 tys. zł, realizację zadań zleciła podległa województwu spółka Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji w oparciu o szacunki kosztowe tej spółki. Zdaniem NIK realne koszty wykonania usługi to przedział 24-30 tys. zł, ale pominięto procedurę wolnorynkowego przetargu.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica