Jesteś tutaj: HomeRegionSamorządowcy z Wąbrzeźna nie chcą szybkiej kolei, ale będą na siłę ,,uszczęśliwieni”. Bydgoszcz ta linia ominie szerokim łukiem

Samorządowcy z Wąbrzeźna nie chcą szybkiej kolei, ale będą na siłę ,,uszczęśliwieni”. Bydgoszcz ta linia ominie szerokim łukiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 15 styczeń 2023 17:30

Pomysł poprowadzenia linii dużych prędkości w okolicach Wąbrzeźna krytykowana jest przez władze tej gminy, z kolei w Lipnie koncepcja przebiegu budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Gdy burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski rządowe plany nazywa katastrofą społeczno-gospodarczą, to włodarzy Bydgoszczy i Torunia nawet nie trzeba by pytać czy byliby za przebiegiem szybkiej kolei w okolicach tych miast.

Burmistrz Wąbrzeźna wskazywał na to, że planowana linia szybkiej kolei przebiega na obszarze przedsiębiorstw, które są strategiczne dla gospodarki gminy. Władze Wąbrzeźna obawiają się, że część przedsiębiorców może się wycofać z tej gminy. Inny zarzut to przebieg na obszarach przewidzianych pod zabudowę mieszkalną, które stracą na wartości, spadnie też komfort życia części mieszkańców z uwagi na hałas. Od wielu lat zatem władze Wąbrzeźna w konsultacjach społecznych do planowanego przebiegu szybkiej kolei przez kujawsko-pomorskie podchodzą negatywnie. Te uwagi jednak nie zostały uwzględnione i przebieg korytarzowy został utrzymany.

 

W Lipinie kontrowersje budzą natomiast wśród mieszkańców obawy o wywłaszczenia.

 

Pod koniec 2022 roku krytycznie działania spółki CPK ocenił Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nie tylko wskazując na obawy samorządowców ze wschodu województwa, ale też na fakt, że ten wariant omija Bydgoszcz szerokim łukiem, Toruń również choć w mniejszym łuku. Przedstawiciele spółki CPK powtarzają na każdym kroku, że czas podróży z Bydgoszczy i Torunia do Warszawy ulegnie skróceniu dzięki tej inwestycji, choć stawia ona oba te miasta na peryferiach.

 

Z Bydgoszczy jak płynęły jakieś uwagi w konsultacjach społecznych to dotykały one tego, że szybka kolej powinna być zlokalizowana bliżej Bydgoszczy, a najlepiej przebiegać przez miasto. Te uwagi również nie zostały uwzględnione.

 

W praktyce Wąbrzeźno będzie mieć szybką kolej, choć samorząd jej nie chce, a Bydgoszcz pomimo apeli nie uzyska takich parametrów linii kolejowych jakby chciała.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30