Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 grudzień 2022 18:37

W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego pragnie w 2022 roku w sposób szczególny uczcić 170. rocznicę urodzin wybitnego fizyka i astronoma Alberta Abrahama Michelsona, który nauczył świat precyzyjnie mierzyć wiele wielkości fizycznych, jak długości fal świetlnych czy średnice gwiazd – czytamy w uchwale Sejmiku Województwa z poniedziałku - Po ukończeniu studiów i zaliczeniu obowiązkowych dwuletnich rejsów morskich Albert Abraham Michelson został etatowym wykładowcą fizyki w szkole w Annapolis. To tam, mając zaledwie 26 lat, dokonał pierwszego pomiaru prędkości światła na kontynencie amerykańskim. Jako jeden z 16 zdolnych młodych naukowców został wysłany po dalszą naukę do Europy. W 1881 roku obronił doktorat na uniwersytecie w Berlinie, gdzie skonstruował swój pierwszy interferometr, nazywany do dzisiaj jego nazwiskiem. W roku 1887 przeprowadził z Edwardem Morley’em słynne doświadczenie, w którym udowodnili, że prędkość ruchu orbitalnego Ziemi nie ma wpływu na wartość prędkości światła. Ich eksperyment należy do najważniejszych doświadczeń w historii fizyki, a jego wyniki do dzisiaj wzbudzają żarliwe dyskusje fizyków i filozofów na temat eteru kosmicznego. Utwierdziły one Alberta Einsteina w przekonaniu, że prędkość światła ma wartość stałą we wszystkich inercjalnych układach odniesienia, a był to główny postulat jego szczególnej teorii względności.

 

Te osiągnięcia nie zostały bez echa, dlatego w 1903 roku przyznano mu nagrodę Nobla. Przyszło mu poznać innych noblistów jak Polka Maria Skłodowską-Curie oraz Albert Einstein.

 

Mimo iż wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, Albert Abraham Michelson nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i wypełniając wszelkie dokumenty, jako miejsce swojego urodzenia podawał: Strzelno, Poland – przypomina Sejmik Województwa.

 

Albert Michelson zmarł w maju 1931 roku w Pasadenie w Kalifornii.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica