Jesteś tutaj: HomeRegionMinisterstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozytywnie o projekcie nowego regionalnego programu operacyjnego

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozytywnie o projekcie nowego regionalnego programu operacyjnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 30 październik 2022 12:37
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozytywnie o projekcie nowego regionalnego programu operacyjnego gov.pl

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza to tytuł programu operacyjnego, w ramach którego do 2030 roku do województwa kujawsko-pomorskiego trafi na inwestycje 1,8 mld euro. W poniedziałek 24 października w Toruniu gościł minister Grzegorz Puda, który poinformował, że jego resort zatwierdził ten program operacyjny. Kujawsko-pomorskie jest 12-tym polskim regionem, z zatwierdzonym programem operacyjnym.

Pozytywna opinia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej to tylko krok w uruchomieniu tych funduszy, bowiem program musi zatwierdzić przede wszystkim Komisja Europejska. Dokument zatwierdzony przez ministerstwo w wersji 6.0 opublikowano w połowie października, stąd też proces jego zatwierdzania przez Brukselę dopiero się zaczyna. Władze województwa liczą, że uda się go zatwierdzić przed końcem roku, wówczas w okolicach połowy 2023 roku te środki można by zacząć wykorzystywać. Negocjacje z Komisją Europejską toczyły się przez ostatnie miesiące, jak pisaliśmy to na naszych łamach, spór toczył się głównie o stosunek inwestycji w tradycyjne drogi do inwestycji w zrównoważony transport. Bruksela chciała, aby więcej środków poszło na zrównoważony transport, Zarząd Województwa zaś na drogi, głównie na obwodnice, w ostatniej wersji dokumentu nieco więcej środków przeznaczone będzie na tradycyjne drogi, ale w znacznie mniejszym stopniu niż chciały władze województwa. Nie można wykluczyć, że Bruksela w toku zatwierdzania upomni się o kolejne zmiany.

 

– Dzięki dobremu zarządzaniu pieniędzmi krajowymi i unijnymi oraz trafnym inwestycjom region ma szanse stać się jeszcze bardziej konkurencyjny i coraz lepszym miejscem do pracy i życia. Siłą tego regionu są przemysł rolniczy, chemiczny, elektromaszynowy, bogate zaplecze naukowo-badawcze, a także wiodące w kraju placówki medyczne, baza uzdrowiskowo-sanatoryjna, ośrodki kultury i dziedzictwa kulturowego oraz sprawny system edukacyjny – mówił w poniedziałek w Toruniu spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda – Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy oraz organizacje pozarządowe będą największymi beneficjentami Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza – powiedział szef MfiPR.

 

Najpierw umowa partnerstwa

Żeby móc mówić o zatwierdzaniu programów operacyjnych dla województw, najpierw polski rząd musiał zawrzeć umowę partnerstwa z Komisją Europejską. Negocjacje nad tym dokumentem zakończyły się 30 czerwca. Z punktu widzenia Polski warta jest ona łącznie 76 mld euro.

 

Warte obejrzenia

« Lipiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31