Jesteś tutaj: HomeRegionPolregio podpisało z województwem umowę prawie do końca 2030 roku

Polregio podpisało z województwem umowę prawie do końca 2030 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 październik 2022 21:01
Polregio podpisało z województwem umowę prawie do końca 2030 roku Fot: Polregio

Rzutem na taśmę, w ostatnim możliwym dniu, Polregio oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie podpisały umowę w sprawie obsługi połączeń regionalnych od grudnia do grudnia 2030 roku. Wartość kontraktu to ok. 800 mln zł. Dla pasażerów podpisanie tej umowy może oznaczać stabilizację, bowiem zasady ustalone na wiele lat, w przypadku Polregio będzie to rekordowy na terenie kujawsko-pomorskiego kontrakt.

 

Jeszcze przed południem nic nie było pewne, choć dzień 24 października był ostatnim, którym Polregio było związane z ofertą złożoną w przetargu. Na sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki informował, że nie udało się jeszcze wyjaśnić wszystkich rozbieżności, dlatego po południu będą toczone dalsze rozmowy, z nadzieją osiągnięcia porozumienia. Komunikat Polregio oraz podpisanie umowy świadczy, że udało się dogadać -  Intensywnie pracowaliśmy nad tym, by pomimo rosnących kosztów energii zapewnić pasażerom jak najwięcej połączeń. Cieszę się, że samorząd wojewódzki zdecydował się podpisać z Polregio wieloletnią umowę, ponieważ takie rozwiązanie pozwala w dłuższej perspektywie planować inwestycje, lepiej zarządzać kosztami i zwiększać dostępność transportu kolejowego. Mam nadzieję, że we współpracy z Marszałkiem już w kolejnym rozkładzie pojawi się więcej połączeń – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu spółki.

 

Polregio informuje, że zgodnie z umową rocznie przejedzie po torach kujawsko-pomorskiego 3 mln pociągokilometrów. Główną osią sporu jak tłumaczył radnym marszałek, była kwestia ustalenia rekompensaty jakie wypłaci województwo przewoźnikowi w oparciu o ceny energii elektrycznej, sytuacja na tym rynku jest bowiem dynamiczna. Podpisanie umowy świadczyć może, że udało się w tej kwestii osiągnąć kompromis.

 

Pod koniec września wybrano z kolei ofertę Arrivy na linie bez elektryfikacji. W 2023 roku według informacji marszałka województwo do przewozów kolejowych dopłaci rekordowe 195 mln zł, w roku bieżącym dopłata według budżetu ma wynieść 135 mln zł.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP