Jesteś tutaj: HomeRegionSytuacja w rolnictwie tak tragiczna miała nie być nigdy

Sytuacja w rolnictwie tak tragiczna miała nie być nigdy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 27 wrzesień 2022 21:46

Wysokie ceny gazu i energii oraz inflacja dotykają szereg branż, również na sytuację skarżą się rolnicy. W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa obecny był przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który wskazywał, że produkcja przestaje się opłacać, przez co wiele gospodarstw może paść.

 

Samorząd rolniczy reprezentował prezes Ryszard Kierzek, który salę sesyjną w Toruniu zna dość dobrze, bowiem w poprzedniej kadencji zasiadał w ławie radnego. Kierzek mówił o działalności Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, ale też uwagę poświęcił problemom z jakimi się rolnicy borykają – Tak źle nie było nigdy – mówił wskazując chociażby na wysokie stawki procentowe, które są następstwem inflacji - Stawki oprocentowania, które są w tej chwili, zaskoczyły te gospodarstwa co inwestuję, a więc te najlepsze, którymi się chwalimy. Mówimy, że mamy nadwyżkę eksportową żywności, tylko co będzie z tą nadwyżką jak te gospodarstwa osłabną i nie będą wstanie konkurować, a przede wszystkim odtworzyć swojej produkcji.


Prezes Ryszard Kierzek wskazywał też na niskie ceny skupu pszenicy i rzepaku - Dzisiaj pszenica i rzepak bardzo mocno spadają – mamy cenę pszenicy, która jest 1,4 tys. zł konsumpcja średnia na terenie naszego województwa.

 

Zyski są zatem niewielkie, natomiast koszty rekordowo duże - Dzisiaj saletra amonowa kosztuje 5,2 tys., a więc się mają koszty produkcji – wskazywał Kierzek. Do produkcji nawozów wykorzystywany jest gaz, więc jego wysokie koszty przekładają się też na koszty gazu - W tej chwili mamy wreszcie obietnice Komisji Europejskiej, która ma dopłacać do producentów nawozu, czyli my rolnicy mamy mieć ceny tańsze – wyraził nadzieję prezes KPIR.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31