Jesteś tutaj: HomeRegionSejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 08 sierpień 2022 00:03
Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami Fot: Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w obliczu trwających działań wojennych spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wyraża przekonanie, że konieczne jest wzmocnienie polsko –ukraińskiej współpracy na wszystkich poziomach organów samorządowych – czytamy w uchwale, która została przyjęta niemal jednogłośnie (przeciwko był tylko klub Konfederacji) - Rzeczpospolita od swego zarania była silna aktywnością społeczności lokalnych. To w oparciu o miasta, gminy, powiaty i województwa organizowano się do działania w godzinach narodowej próby. Tak jest i obecnie, gdy samorządy roztoczyły skuteczną opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców, za co Sejm Rzeczypospolitej wyraża wdzięczność i oświadcza, że wszyscy zaangażowani w pomoc przybywającym do nas obywatelom Ukrainy dobrze służą Ojczyźnie.

 

Stanowisko polskiego Sejmu to przede wszystkim zatem wyrażenie uznania dla tego, co samorządy robią już w relacjach polsko-ukraińskich, a zarazem nadanie tym działaniom specjalnej symboliki. W maju prezydent Zelenski mówił - Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma.

 

Stanowisko Sejmu RP jakby uzupełniało tę myśl - Współpraca naszych narodów powinna odbywać się w oparciu o starą zasadę Rzeczypospolitej „wolni z wolnymi, równi z równymi”. W dziele tym nie może zabraknąć polskich i ukraińskich samorządowców – czytamy dalej w uchwale - Należy dążyć do połączeniaumowami partnerskimi samorządów w Polsce z ich odpowiednikami z Ukrainy, w tym w ramach europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy.

 

 

Województwo Kujawsko-Pomroskie i Bydgoszcz od dawna uczestniczą w tym dziele. Bydgoszcz dość intensywnie przez ostatnie lata współpracowała z Krzemieńczukiem i Czerkasami, a po wybuchu wojny dość mocno wspiera oba miasta rzeczowo i finansowo. Od 2004 roku Województwo Kujawsko-Pomorskie ma natomiast umowy partnerskie z Obwodem Chmielnickim i Obwodem Żytomierskim, decyzją Sejmiku Województwa podjęto też uchwały pozwalające wspierać te regiony finansowo. Do niedawna województwo współpracowało też z regionami w Rosji i na Białorusi, ale w ramach solidarności z Ukraińcami, te umowy zostały celowo wypowiedziane.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: