Jesteś tutaj: HomeRegionBruksela zaakceptowała polską Umowę Partnerstwa

Bruksela zaakceptowała polską Umowę Partnerstwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 lipiec 2022 09:16
Bruksela zaakceptowała polską Umowę Partnerstwa European Union

,,Together for Poland and Europe” - taki slogan towarzyszy dokumentowi na mocy, którego w najbliższych latach do Polski trafi na inwestycje 76,5 mld euro w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 (zapewne rozliczana będzie do końca 2030 roku). Polską Umowę Partnerstwa Komisja Europejska zaakceptowała trzy tygodnie temu, obyło się to jednak bez większego szumu, stąd też mało Polaków o tym wie.

 

- Polska wciąż jest największym beneficjentem funduszy UE, co pokazuje, że kraj ten chce nadal rosnąć i dążyć w kierunku nowocześniejszej, bardziej ekologicznej i cyfrowej gospodarki. Jest to również współmierne do wyzwań, z którymi Polska mierzy się obecnie i z którymi będzie się mierzyć w najbliższej przyszłości – komentuje Elisa Ferrreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.

 

Umowa partnerstwa to główny dokument, który regulować będzie zasady wykorzystywania funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w Polsce. Środki te będą rozdzielone w ramach 8 programów krajowych (będących w dyspozycji rządu), 16 programów regionalnych, w tym Funduszy Europejskich dla Pomorza i Kujaw (w dyspozycji Zarządu Województwa oraz w części Związków ZIT), 8 programów współpracytransgranicznej oraz 4 programów współpracy międzynarodowej. Każdy z tych programów przejdzie osobną procedurę negocjacji z Komisją Europejską, także nasz wojewódzki Zarząd Województwa będzie uzgadniał z Brukselą.

 

Fundusze polityki spójności będą wspierać transformację ekologiczną Polski. 17,9 mld euro zostanie zainwestowanych w odnawialne źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Z dekarbonizację sektora transportu, inwestycje w kolej, czysty transport publiczny i bezemisyjne paliwa oraz rozwój transeuropejskich sieci transportowych (TEN-T) zostanie przeznaczona z funduszy kwota 20 mld euro – informuje Komisja Europejska.


- Niebieska gospodarka Europy odgrywa kluczową rolę we wspieraniu społeczności nadbrzeżnych i dekarbonizacji naszej gospodarki. Przyjęta dziś umowa o partnerstwie stworzy warunki sprzyjające harmonijnemu wdrażaniu działalności morskiej i przybrzeżnej, wspierając przyszłościową, odporną transformację sektorów rybołówstwa i akwakultury oraz ochronę środowiska morskiego i różnorodności biologicznej. Umowa wniesie wkład w międzynarodowe zarządzanie oceanami oraz rozwój zrównoważonej niebieskiej gospodarki w Polsce – ocenia Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa .

 

Polska jest 11 państwem Unii Europejskiej, które uzgodniło ramową umowę dotyczącą wdrażania środków unijnych, Znajdujemy się zatem w gronie państw, które w pierwszej kolejności mają tę formalność za sobą.

 

Trzeba przy tym zaznaczyć, że fundusze strukturalne to zupełnie inne zagadnienie niż Krajowy Program Odbudowy, gdzie od dawna trwa spór polskiego rządu z Brukselą.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP