Jesteś tutaj: HomeRegion,, Co prawda zaoszczędziliśmy te 400 tys., ale straciliśmy szansę na dziesiątki milionów, które inne województwa otrzymały”

,, Co prawda zaoszczędziliśmy te 400 tys., ale straciliśmy szansę na dziesiątki milionów, które inne województwa otrzymały”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 czerwiec 2022 19:36

Tymi słowami na ubiegłotygodniowej sesji Sejmiku Województwa podsumował realizację programu Kolej Plus w województwie kujawsko-pomorskim radny Wojciech Jaranowski z PiS. Wskazując, że kujawsko-pomorskie to jedno z trzech regionów, które z tego programu nie otrzyma dofinansowania, jednocześnie angażujące się w najmniejszym stopniu w ten program.

 

Zasady programu Kolej Plus były takie, że rząd dofinansowuje 85% wartości inwestycji, pozostałe 15% muszą wyłożyć samorządy, ale taka inwestycja trwa kilka lat, dlatego te środki można rozłożyć w perspektywie wieloletniej. W przypadku kujawsko-pomorskiego pojawiło się kilka koncepcji , ale żadna nie została zgłoszona do II etapu. Trzeba też zaznaczyć, że Samorząd Województwa scedował ewentualne zgłaszanie projektów na gminy i powiaty, które mają merytorycznie mniejsze możliwości (z uwagi na ograniczone kadry).

 

- Ponad 70% zgłoszonych w drugim etapie projektów będzie dofinansowanych, czyli istniało duże prawdopodobieństwo uzyskania dofinansowania, gdybyśmy zdecydowali się opracować dokumentacje techniczne – wypominał wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wojciech Jaranowski. - Niestety od samego początku władze województwa były w tym temacie bierne, zrzucając odpowiedzialność na samorządy powiatowe i gminne.

 

W wielu województwa to właśnie samorządy wojewódzkie zgłaszały projekty oferując sfinansowanie studiów koniecznych do umieszczenia na liście rankingowej przynajmniej w 50%. W naszym województwie najbardziej zaawansowaną inicjatywą była budowa linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, a następnie do Sośna i Więcborka, wraz z planem modernizacji linii nr 281 przez Sępólno Krajeńskie do Chojnic. Rolę lidera tego projektu podjęło się Koronowo, które ogłosiło przetarg, województwo zadeklarowało wsparcie studium na poziomie 30%, nie udało się od innych samorządów zebrać jednak wymaganej kwoty, zabrakło około 400 tys. zł, dlatego ta inwestycja nie znalazła się nawet na liście rankingowej.

 

- Projekt koronowski był bliski opracowania dokumentacji, zabrakło 400 tys. zł o które strona społeczna apelowała. Co prawda zaoszczędziliśmy te 400 tys., ale straciliśmy szansę na dziesiątki milionów, które inne województwa otrzymały – ocenił Jaranowski.

 

Przybliżamy tę debatę bardziej szczegółowo, bowiem dyskusja o stanie województwa z sesji Sejmiku Województwa w mediach specjalnie się nie pojawiła.

 

Marszałek Piotr Całbecki do wystąpienia Jaranowskiego się nie odniósł merytorycznie.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29