Jesteś tutaj: HomeRegionWojewoda: Uchodźcy nie mają obowiązku odwiedzania punktów recepcyjnych

Wojewoda: Uchodźcy nie mają obowiązku odwiedzania punktów recepcyjnych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 marzec 2022 21:25

W województwie kujawsko-pomorskim mamy działający punkt recepcyjny dla uchodźców w Toruniu oraz punkt informacyjny na dworcu Bydgoszcz Główna. Zaczęły pojawiać się niedomówienia, że być może uchodźcy z Bydgoszczy będą musieli jeździć do Torunia rejestrować się – rozwiał je na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Punkt informacyjny i punkt recepcyjny praktycznie nie różni się od siebie – tłumaczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz - Bo jest taka tutaj wprowadzana dezinformacja, że koniecznie trzeba odwiedzić punkt recepcyjny. Nie ma takiego obowiązku – każda osoba, która przekracza granicę, jest zarejestrowana przez Straż Graniczną, jest wpisana w system i żadnych dodatkowych obowiązków nie ma.

 

Oznacza to, że każda osoba, która otrzyma pieczątkę do paszportu lub inny dokument poświadczający od Straży Granicznej od dnia 24 lutego ma status uchodźcy i nie musi spełniać żadnych formalności. Ten status uprawnia chociażby do korzystania w pełni z systemu opieki medycznej, w Bydgoszczy natomiast pozwala bezpłatnie jeździć komunikacją miejską lub pociągami po kraju.

 

Punkty recepcyjne i informacyjne mają natomiast kierować uchodźców do miejsc zakwaterowania. Osoby, które zgłoszą się do punktu na bydgoskim dworcu otrzymają nie tylko adres, gdzie uzyskają nocleg i wyżywienie, ale też zapewniony będzie im dojazd do tych miejsc. Ponadto przy dworcu Bydgoszcz Główna będzie dedykowany dla uchodźców hostel.

 

Wojewoda poinformował, że dziennie przez ten punkt informacyjny przewija się około 100 osób, jeżeli te ilości będą większe, a spodziewamy się zorganizowanych pociągów, to przy tym hostelu zostanie uruchomiony drugi taki punkt.

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31