Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik Województwa wyraził zdecydowany sprzeciw przekazywaniu Węgrom XV wiecznego manuskryptu

Sejmik Województwa wyraził zdecydowany sprzeciw przekazywaniu Węgrom XV wiecznego manuskryptu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 07 luty 2022 16:51
Sejmik Województwa wyraził zdecydowany sprzeciw przekazywaniu Węgrom XV wiecznego manuskryptu Fot. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” autorstwa florenckiego humanisty Naldusa Naldiusa powstał w XV wieku. Od XVI wieku przechowywany jest w Toruniu, obecnie w Wojewódzkiej Bibliotece Pubicznej - Książnicy Kopernikańskiej. Rząd chciałby go w prezencie przekazać Węgrom, a to w kujawsko-pomorskim budzi niepokój.

 

Wspomniany Floreńczyk Naldus Naldius działał na dworze węgierskiego monarchy Macieja Korwina, z tego powodu uznano, że byłby to doskonały prezent dla Węgrów. Węgrzy ostatnio przekazali Polsce pozłacaną zbroję króla Zygmunta II Augusta, którą władca ten otrzymał w darze od Ferdynanda I. Później zbroja ta trafiła do zbiorów austriackich, a po rozpadzie Austro-Węgier stała się własnością Węgier.

 

Skarb Państwa chce przejąć manuskrypt na mocy specjalnej specustawy, która przekazywałaby Książnicy Kopernikańskiej w ramach rekompensaty 25 mln zł. Taką formułę krytykują jednak władze tej instytucji w oświadczeniu wskazując, że to uderzenie w dziedzictwo naszego regionu.

 

Sejmik apeluje o odrzucenie ustawy

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy na rzecz przekazania na rzecz Węgier Kodeksu – czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa, które zostało przyjęte na dzisiejszej sesji - Jesteśmy przekonani, że zabytek powinien pozostać w miejscu, w którym znajduje się od przeszło czterech stuleci. W związku z powyższym apelujemy do Pań i Panów Parlamentarzystów o odrzucenie wspomnianego na wstępie projektu ustawy.

 

Co istotne tylko jeden radny był przeciwko stanowisku, nawet radni PiS-u, z którego klubu poselskiego wyszedł projekt specustawy, wstrzymali się od głosu.

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30