Jesteś tutaj: HomeRegion,,,Cześć zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu”

,,,Cześć zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 grudzień 2021 19:56
,,,Cześć zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu” Fot: Marek Borawski / KPRP

Dzisiejsza 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest szczególna, pierwszy raz odbywa się bowiem w randze święta państwowego, co wybrzmiewało w poniedziałek na różnych uroczystościach. Pisaliśmy o tym przed południem relacjonując uroczystości w Kcyni. Centralne obchody odbyły się w Poznaniu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który formalnie był inicjatorem uznania 27 grudnia za Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

 

W Poznaniu, gdzie 27 grudnia 1918 roku, po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego wybuchło powstanie prezydent Andrzej Duda podkreślał,że to święto to przede wszystkim zasługa oddolnych działań - Inicjatywa tej ustawy powstała na tej ziemi w Poznaniu. Jako inicjatywa oddolna. Tak jak to można powiedzieć, tutaj od pokoleń przyjęto. Ważne idee tworzą się tak po prostu, w zaciszu domowej rozmowy, w zaciszu przyjacielskiego spotkania, gdzie rozmawia się o ważnych sprawach. Bo te sprawy zawsze były w sercach wielkopolaków i w sercu Wielkopolski. Polskie sprawy - mówił prezydent, który wyraźnie podkreślił - Macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, by ten hołd powstańcom i Powstaniu Wielkopolskiemu jako wielkiej idei, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do odrodzenia się wolnej Polski, aby cała Polska to wydarzenie czciła, jako jednej z najważniejszych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości ponad 100 lat temu.

 


 

 

Prezydent Andrzej Duda docenił również skromność uczestników Powstania Wielkopolskiego, którzy nie uważali się za bohaterów, a jedynie spełniali swój patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny - Tu w Wielkopolsce ludzie mieli podejście pragmatyczne – chcieli do Polski, chcieli wolnej Polski, chwytali za broń kiedy była taka potrzeba, walczyli, zwyciężali. Kiedy wróg był już wypędzony, rozbrojony, odkładali broń i wracali do pracy. Nie uważali tego za wielką chlubę, że stanęli do walki o odzyskanie niepodległości. To także jest wielka chwała, choć dzisiaj historycznie utrudnia to wskazanie bohaterów.

 

Relacja  z uroczystości wojewódzkich w Kcyni: ,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem”

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP