Jesteś tutaj: HomeRegionParowozem do Koronowa i Sępólna Krajeńskiego?

Parowozem do Koronowa i Sępólna Krajeńskiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 28 lipiec 2013 11:56

Pojawiają się kolejne głosy odnośnie koncepcji kolei turystycznej, którą w naszym województwie planuje uruchomić Urząd Marszałkowski. Bydgoszczanin Daniel Kaszubowski uważa, że zaplanowane przez marszałka szlaki nie wykorzystują potencjału kujawsko-pomorskich linii kolejowych.

Plan Urzędu Marszałkowskiego zakłada między innymi połączenie Bydgoszczy i Torunia po przez Chełmżę,  połączenie Torunia z Ciechocinkiem oraz Inowrocławia z Kruszwicą.

 

Bez wątpienia przejazd składem prowadzonym przez parowóz, do tego w atrakcyjnych lokalizacjach oraz w specjalnie przygotowanej oprawie, stanowić będzie nie lada atrakcję dla naszego regionu oraz konkurencję m.in. dla Wolsztyna – pisze w liście do marszałka Daniel Kaszubowski - . Trasę z Torunia do Ciechocinka oraz z Torunia do Bydgoszczy można by połączyć, otwierając tym samym możliwość dotarcia i mieszkańców Bydgoszczy do sanatorium w Ciechocinku. Kwestią sporną pozostaje jednak „atrakcyjność trasy” przez Chełmżę. Osobiście uważam, że ciekawiej jechałoby się rzeczonym składem przez bydgoskie Łęgnowo.

 

W dalszej części listu pojawiają się konkretne propozycje - Chciałbym także zwrócić uwagę pana Marszałka na inne trasy, które mogłyby być ciekawe z punktu widzenia turystyki w regionie. Chodzi mi o połączenia Bydgoszcz - Koronowo oraz Bydgoszcz - Sępólno Krajeńskie. Na obu trasach od dawna nie istnieje ruch kolejowy. Oba regiony stanowią lub mogą stanowić miejsce wypoczynku dla znacznej liczby mieszkańców naszego regionu i nie tylko. Co warto zauważyć, obie trasy charakteryzują się ciekawym ukształtowaniem terenu, po którym biegnie szlak kolejowy.

 

W ostatnim czasie krytycznie o planach marszałka wypowiedziało się także Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Żninie, które uważa, że warto było by zastanowić się nad połączeniem turystycznym przez Inowrocław do Żnina, co następnie pozwoliło by na przesiadkę do kolejki wąskotorowej. 

Warte obejrzenia

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31