Jesteś tutaj: HomeRegionRocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzona jako święto państwowe

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzona jako święto państwowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 02 październik 2021 12:07

27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, w piątek w parlamencie zakończyły się natomiast prace nad ustanowieniem tego dnia święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w randze ustawowej. O tym jak ważne były to wydarzenia dla Kujaw i Bydgoszczy zapewne mamy świadomość, podkreślał to też w czwartek z mównicy sejmowej poseł Jan Szopiński.

- W wyniku Powstawania Wielkopolskiego wolność uzyskało Mogilno, Kruszwica, Żnin, Barcin – mówił poseł Jan Szopiński - W styczniu 1919 roku doszło do bitwy o drugie największe miasto w naszym okręgu jakim jest Inowrocław, a jedna z największych bitew Powstania Wielkopolskiego to bitwa o Szubin.


Parlamentarzysta wspomniał również, że w Bydgoszczy w konspiracji działał szpital powstańczy - W Bydgoszczy działał szpital powstańczy w którym kierował m.in. doktor Jan Biziel.


Poseł Szopiński wskazał również, że zwycięskie powstanie miało istotny wpływ na wynik rozmów pokojowych nad Traktatem Wersalskim, na mocy którego 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski.

 

- Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, Narodowe Święto 3 Maja. Chciałbym prosić komisję o refleksję – czy nie lepiej byłoby to święto nazwać Narodowego Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – wnioskował o korektę nazewnictwa poseł Lewicy. Ostatecznie nie została ona uwzględniona, ale w artykule 2 do ustawy jednoznacznie wpisano, że – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to święto państwowe.

 

Znacznie Powstania Wielkopolskiego dla przywrócenia naszej Ojczyzny na mapę polityczną Europy było trudne do przecenienia. Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan. Nie sposób sobie wyobrazić wolną Polskę bez kolebki naszej państwowości – napisano w uzasadnieniu do ustawy.


Z wnioskiem ustanowienia święta państwowego w dniu 27 grudnia wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda, jak jednak wskazuje w uzasadnieniu, jest to odpowiedź na oddolne oczekiwania wielu środowisk.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30