Jesteś tutaj: HomeRegionMinister uchyla decyzję dotyczącą Siarzewa. Jeżeli inwestycja będzie realizowana to z kilkuletnim opóźnieniem

Minister uchyla decyzję dotyczącą Siarzewa. Jeżeli inwestycja będzie realizowana to z kilkuletnim opóźnieniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 20 sierpień 2021 12:13
Minister uchyla decyzję dotyczącą Siarzewa. Jeżeli inwestycja będzie realizowana to z kilkuletnim opóźnieniem Wizualizacja

Postulat kaskadyzacji Wisły (drogi wodnej E-40) powtarza się od wielu lat – wpisuje się z jednej strony w politykę polskiego rządu, ale też jest to kluczowe zagadnienie dla władz samorządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, stąd można powiedzieć, że kaskadyzacja jest ponad podziałami politycznymi. Kaskadyzacja miała się zacząć od budowy drugiego stopnia w naszym województwie w Siarzewie. Ta inwestycja stanęła na poważnym zakręcie.

 

W grudniu 2017 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała decyzję środowiskową dla realizacji tej wartej ponad 5 mld zł inwestycji. Tę decyzje krytykowały organizacje ekologiczne, które zgodnie z polskim prawem wniosły protesty. Wniesione protesty w drugiej instancji analizował Minister Klimatu i Środowiska, który jak się wczoraj dowiedzieliśmy uchylił po blisko 4 latach decyzję organu I instancji.

 

Przedsięwzięcie Inwestora zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – czytamy w uzasadnieniu decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Budowa nowego stopnia wodnego nie jest uzasadniana zagadnieniami zabezpieczenia krajowej sieci energetycznej, zdrowia i życia obywateli albo też bezpieczeństwa lecz bezpieczeństwem obiektu hydrotechnicznego znajdującego się we Włocławku. (…) Zastrzeżenia Ministra wynikają również z uproszczeń i niepełnoście kompensancji przyrodniczej przewidzianej decyzją przy jednoczesnym założeniu bardzo wysokiej udatności zaplanowanych działań kompensacyjnych.

 

Minister zarzuca RDOŚ również niedbałość na różnych etapach procedowania dyskusji o właściwy udział stron w postępowaniu oraz udział społeczeństwa.

 

Minister Klimatu i Środowiska nakazuje RDOŚ ponowne wydanie decyzji w I instancji, co może zająć ponad rok. Później mogą się pojawić jednak pownownie odwołania, które w II instancji jak pokazuje praktyka, mogą być rozpatrywane latami. Opóźnia to zatem o lata cały program kaskadyzacji drogi wodnej E-40.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31