Jesteś tutaj: HomeRegionSzczepienia dalej hamują, a Polska coraz bardziej odbiega od UE (raport szczegółowy)

Szczepienia dalej hamują, a Polska coraz bardziej odbiega od UE (raport szczegółowy)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 14 sierpień 2021 14:12

Wystarczy spojrzeć na nasz wykres historyczny, aby zauważyć, że program szczepień w województwie kujawsko-pomorskim coraz mocniej hamuje, a wciąż nie udało nam się zaszczepić nawet połowy populacji, tymczasem powoli wchodzimy w czwartą falę COVID-19. Szansę, że w pełni zaszczepimy połowę populacji województwa do końca sieprnia stają się bardzo niewielkie, być może uda się tego dokonać we wrześniu – wszystko zależeć będzie od tego jaka będzie dynamika spadku tygodniowych szczepień.

W ostatnim tygodniu w województwie kujawsko-pomorskim dokonano zaledwie 26,4 tys. szczepień, tydzień temu było to około 34 tys. mamy zate spadek o blisko 8 tys. szczepień. Jeszcze w lipcu w naszym województwie szczepiono z tempem powyżej 100 tys. szczepień tygodniowo.  Coraz bardziej widoczne jest też rozwarstwienie w naszym województwie - w Bydgoszczy, w Toruniu, czy na obszarze Kujaw Zachodni udalo sie bowiem wyszczepić w pełni ponad 50% populacji,  z drugiej strony mamy obszary na poziomie wyszczepialności nawet poniżej 40%.

 

Na poniższym wykresie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób widzimy jak coraz bardziej widoczna jest różnica pomiędzy zaszczepionymi pierwszą dawką w skali UE (linia przerywana) i w Polsce  (linia zielona). Dane procentowe odwołują sie jedynie do dorosłej populacji, stąd przy tej metodyce dane dotyczące wyszczepialności są wyższe.

 

 

Szczepienia historycznie w kujawsko-pomorskim:

 

Powyższy wykres (na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia) pokazuje graficznie zjawisko hamowania programu szczepień.

 

Nasz raport oparty o dane z ECDC (dane nieco się różnią od tych z MZ)

 

 

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica