Jesteś tutaj: HomeRegionBurmistrz wydaje dziesiątki tysięcy na przychylne sobie radio

Burmistrz wydaje dziesiątki tysięcy na przychylne sobie radio

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 lipiec 2013 23:54

Od trzech lat w powiecie Żnińskim działa Radio Żnin lokalna rozgłośnia, której opozycja zarzuca brak obiektywizmu i wspieranie władz gminy. Sprawa jest o tyle bardziej niepokojąca, gdy okazuje się, że radio otrzymuje dziesiątki tysięcy dotacji rocznie z budżetu gminy. Decyzję w tej sprawie podejmuje burmistrz Jakubowski.

 

W powiecie panuje opinia, że Radio Żnin jest przychylne burmistrzom i związanym z nimi politykom Platformy Obywatelskiej. Szczególnie widoczne miało być to w czasie ostatnich wyborów samorządowych. Znacznie mniejsze możliwości do anteny mieli wówczas politycy SLD, którzy rządzą obecnie w starostwie powiatowym.

 

5 czerwca obecnego roku na mocy zarządzenia burmistrza Leszka Jakubowskiego stowarzyszenie będące wydawcą Radia Żnin otrzymało z miejskiej kasy dotację w wysokości 70 tys. zł. Decyzję tę podjął jednoosobowo burmistrz, bez jakiegokolwiek postępowania konkursowego.

Jak czytamy w uzasadnieniu tej dotacji - Stowarzyszenie radioznin.pl złożyło wniosek na dofinansowanie zadania polegającego na działaniach związanych z promocją Miasta i Gminy Żnin.

 

To uzasadnienie może budzić wątpliwości, bowiem zasięg radia sięga powiatu żnińskiego, więc efekty promocyjne dla gminy są tutaj znikome.

 

Zapytaliśmy Piotra Kurka z Urzędu Miasta Bydgoszczy, czy zakładając radio mielibyśmy szansę na tego typu dotację. Na samym wstępie dowiedzieliśmy się, że nie ma na to żadnych szans, gdyż mając zasięg bardzo lokalny miastu korzyści promocyjnych nie przyniesiemy.

 

Nie jest to jedyna dotacja, którą burmistrz Żnina udzielił tej rozgłośni radiowej. Przed rokiem Radio Żnin otrzymało 40 tys. zł dotacji, zaś dwa lata temu aż 80 tys. zł. Podobnie jak w tym roku, środki te zostały przekazane na mocy zarządzenia burmistrza.

 

Radio Żnin koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymało 17 sierpnia 2010 roku. Wówczas na działalność radia Rada Miejska w Żninie przekazała z rezerwy budżetowej kwotę 150 tys. zł.  Było to krótko przed wyborami samorządowymi.

Warte obejrzenia

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31