Jesteś tutaj: HomeRegionProf. Zajkowska: majówkę spędźmy na powietrzu

Prof. Zajkowska: majówkę spędźmy na powietrzu

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne czwartek, 22 kwiecień 2021 00:35

Musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość, majówkę spędźmy na powietrzu, gdzie ryzyko transmisji wirusa jest najmniejsze – powiedziała w środę PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

 

 

"Chociaż widać tendencję spadkową, zachorowań na koronawirusa jest wciąż jeszcze dużo. Może być ich nawet więcej, bo dane mogą być niedoszacowane" – powiedziała.

 

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że jest 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 740 chorych zmarło.

 

"Wysoka liczba zgonów to efekt wcześniejszych zakażeń, bo zgony następują 2-3 tygodnie po zakażeniu. Można powiedzieć, że zbieramy efekt szczytu fali zakażeń, którą mamy już za sobą. Mam nadzieję, że liczba zgonów będzie się już zmniejszać" – powiedziała prof. Zajkowska.

 

Dodała, że obaw o to, że zabraknie łóżek covidowych w szpitalach nie ma. "Funkcjonowanie szpitali tymczasowych gwarantuje, że nie musimy obawiać się, że miejsc na oddziałach lub respiratorów zabraknie. Sytuacja w szpitalach jest jednak nadal trudna ze względu na braki personelu".

 

Jeśli chodzi o znoszenie obostrzeń to, zdaniem profesor powinny być, ale następować etapami.

 

"Przed nami majówka, ludzie powinni poczuć, że obostrzenia przynoszą efekty. W pierwszej kolejności zniesienie obostrzeń powinno dotyczyć zniesienia nakazu noszenia maseczek dla osób przebywających na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu" – powiedziała.

 

Przypomniała, że ryzyko zakażenia jest największe w zamkniętych pomieszczeniach. "W majówkę zrezygnujmy więc ze spotkań towarzyskich, jeśli są wśród nas osoby, które się nie szczepiły i starajmy się spędzać czas na świeżym powietrzu" – powiedziała.

 

Dodała, że sytuację należy analizować regionalnie, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego, gdzie liczba zakażeń jest najwyższa.

 

"Jest to województwo o największym zagęszczeniu, gdzie masowo dochodzi do zakażeń, ryzyko transmisji jest wysokie choćby w środkach transportu miejskiego. Gdzie zakażeń jest mniej, można obostrzenia luzować w większym stopniu" – powiedziała.

 

Dokładne wytyczne przedstawi resort zdrowia.

 

Większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne do 3 maja włącznie.(PAP)

 

Autorka: Monika Witkowska

 

mowi/ joz/

 

Warte obejrzenia

« Luty 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28