Jesteś tutaj: HomeRegionJezus nie stanął po stronie żadnej partii politycznej

Jezus nie stanął po stronie żadnej partii politycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 02 kwiecień 2021 20:30
Jezus nie stanął po stronie żadnej partii politycznej Dzięki uprzejmości Watykanu

W Wielki Piątek Kościół wspomina pojmanie, skazanie na śmierć i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej – zamiast której odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zaś punktem centralnym jest Liturgia Męki Pańskiej. W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie odprawiono liturgię pod przewodnictwem papieża Franciszka.

 

Kazanie wygłosił kapucyn, kaznodzieja Domu Papieskiego kard. Raniero Cantalamess, w której przestrzegał kapłanów przed angażowanie się w spory polityczne. Kardynał Cantalamess wspomniał, że za życia Jezusa Chrystusa wśród Żydów działały cztery partie polityczne, stąd też widoczna była polaryzacja: faryzeusze, sadeceusze, herodianie i zeloci - Jezus nie stanął po stronie żadnej z nich i energicznie opierał się próbom przeciągnięcia go na jedną lub drugą stronę. W tej decyzji wiernie za Nim podążała pierwsza wspólnota chrześcijańska - mówił w homili.

 

Kardynał podkreślił - Jest to przykład przede wszystkim dla pasterzy, którzy muszą być pasterzami całej owczarni, a nie tylko jednej jej części. Dlatego jako pierwsi muszą uczynić poważny rachunek sumienia i zadać sobie pytanie - gdzie prowadzą swoją owczarnię: czy po swojej stronie? Czy po stronie Jezusa?

 

Ojciec Cantalamess wskazał, że misją Kościoła katolickiego powinno być dążenie do jedności wszystkich kościołów, przytoczył przy tym cytat z Ewangelii spisanej przez św. Jana, przypominają, że Chrystus umarł na krzyżu - ,,by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno”.

 

Wielki Piątek to przede wszystkim dzień zadumy nad Męką Chrystusa.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie