Jesteś tutaj: HomeRegionNiedzielski: w optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tys.

Niedzielski: w optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tys.

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne środa, 17 luty 2021 22:22

W optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tysięcy - powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednocześnie, że to, jak będzie wyglądała rzeczywistość, zależy w dużej mierze od zachowań społecznych.

 

Szef MZ na konferencji prasowej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli był pytany o przygotowane przez resort modele prognozujące dalszy rozwój epidemii w Polsce.

 

Minister zwrócił uwagę na dwa czynniki krytyczne, które mają wpływ na dynamikę trzeciej fali koronawirusa. Czynniki te - jak wskazał - to poluzowanie dyscypliny społecznej i nowa mutacja koronawirusa.

 

"Wiemy, że w Polsce obecna jest mutacja brytyjska. (...) W zeszłym tygodniu mieliśmy informację, że obecność tej mutacji jest mniej więcej 5-procentowa. Kolejne próbki, które wpływają pokazują, że niestety ten udział mutacji brytyjskiej rośnie. To jest też element kluczowy, który ewentualnie może doprowadzić do rozwoju trzeciej fali" - powiedział Niedzielski.

 

Zaapelował o stosowanie się do reguł sanitarnych. "Do znudzenia można powtarzać, że zachowanie dystansu, dezynfekcji, noszenie maseczek, to są naprawdę kluczowe instrumenty walki z koronawirusm" - podkreślił.

 

Minister zdrowia wskazując na prognozy krótkookresowe, powiedział że wszystkie modele mówią o wzroście zakażeń w perspektywie miesiąca. "On jest naturalną konsekwencją poluzowania obostrzeń. (...) Wzrostu się spodziewamy, ale jego skala zależy oczywiście od tego, jak będą działały te dwa elementy. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni i dodatkowo nałoży się na to bardziej zakaźna mutacja koronawirusa, oczywiście trzeba się spodziewać wystrzału dziennej liczby zachorowań" - przestrzegł.

 

"W optymistycznym scenariuszu zakładamy, że te zachorowania w liczbie średniotygodniowej wzrosną do przedziału 8-10 tys." - dodał szef MZ. Zaznaczył, że model ten nie pokazuje jednak, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo ona zależy od naszych zachowań".(PAP)

 

autorka: Karolina Kropiwiec, Renata Chrzanowska

 

kkr/ ren/ krap/

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31