Jesteś tutaj: HomeRegionPapież zachęca: Rozpocznijmy podróż powrotną do Boga

Papież zachęca: Rozpocznijmy podróż powrotną do Boga

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 luty 2021 14:47

Dzisiaj przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. W kazaniu inaugurującym Wielki Post papież Franciszek zachęcił, aby był to czas powrotu do Boga. W ramach obrzędu Środy Popielcowej ma miejsce posypanie głowy wiernych popiołem, co frazeologicznie oznacza skruchę za własne grzechy.

 

- Początkiem powrotu do Boga jest uznanie, że Go potrzebujemy, że potrzebujemy miłosierdzia. To jest właściwa droga, droga pokory – powiedział w Środę Popielcową papież Franciszek - Wielki Post jest pokornym zstąpieniem w głąb siebie i ku innym. Jest to zrozumienie, że zbawienie nie jest wspinaniem się dla chwały, ale uniżeniem się z miłości. To czynienie siebie małymi. W tej podróży, aby nie zgubić kursu, stańmy przed krzyżem Jezusa: jest on milczącą katedrą Boga. Patrzmy każdego dnia na Jego rany; rany, które zaniósł On do Nieba i pozwolił je zobaczyć Ojcu, każdego dnia, w swojej modlitwie wstawienniczej. Oglądajmy codziennie jego rany. Na tym forum rozpoznajemy naszą pustkę, nasze niedostatki, rany zadane przez grzech, ciosy, które nam zaszkodziły. A jednak właśnietam widzimy, że Bóg nie wytyka nas palcem, ale szeroko otwiera przed nami swoje ręce. Jego rany są dla nas otwarte i w nich zostaliśmy uzdrowieni (por. 1 P 2,25; Iz 53,5)

 

Okres Wielkiego Postu to w Kościele co roku wezwanie do nawrócenia, dlatego następca św. Piotra zaznacza - Tam, gdzie jesteśmy najbardziej bezbronni, gdzie najbardziej się wstydzimy, On wyszedł nam na spotkanie. A teraz, kiedy wyszedł nam na spotkanie, zaprasza nas, byśmy do Niego powrócili, żeby na nowo odkryć radość bycia miłowanymi.“

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30