Jesteś tutaj: HomeRegionRząd apeluje, aby nie przemieszczać się w noc sylwestrową, ale już nie zakazuje

Rząd apeluje, aby nie przemieszczać się w noc sylwestrową, ale już nie zakazuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 grudzień 2020 00:02

W czwartek 31 grudnia od godziny 19 do piątku godziny 6 według zapowiedzi rządu miał zostać wprowadzony zakaz przemieszczania się, który nazywany jest ,,godzina policyjną”. W ostatnim czasie nie brakowało opinii, iż prawnie takie ograniczenie przemieszczania się może być łatwo podważone przez sądy. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki odniósł się do sprawy, łagodząc znacząco ton – wskazując,że jest to przede wszystkim apel do Polaków.

 

Ograniczenie gromadzenia się w noc sylwestrową ma na celu przeciwdziałaniu ryzyka wybuchu 3 fali COVID-19. Wątpliwości budzi już jednak podstawa prawna i formuła opierająca się na ograniczaniu swobód obywatelskich.

 

W niedzielę na konferencji prasowej pytany był o to premier Mateusz Morawiecki - My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie.

 

Mamy zatem wyraźną zmianę tonu i apel o odpowiedzialne podejście do Polaków. W internecie nie brakowało głosów, aby celowo wychodzić na ulicę, w celu pokazania rządzącym, że wprowadzone przepisy nie mają solidnej podstawy prawnej. Być może przyjęcie formuły apelu, nieco uspokoi pewne zapędy.

 

- Wirus działa z opóźnieniem dwu-trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu, również handlowego, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia – uzupełnił premier.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30