Jesteś tutaj: HomeRegionJest porozumienie z PolRegio, ale z radykalnymi cięciami

Jest porozumienie z PolRegio, ale z radykalnymi cięciami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 12 grudzień 2020 18:38
Jest porozumienie z PolRegio, ale z radykalnymi cięciami Fot: POLREGIO

O około 1/3 mniej kilometrów przejadą w 2021 roku pociągi PolRegio – w sobotę wieczorem spółka kolejowa poinformowała, że rzutem na taśmę podpisano nową umowę z Województwem Kujawsko-Pomorskim, która będzie obowiązywać od jutra do grudnia 2021 roku (dzisiaj – 12 grudnia kończy się wcześniejsza umowa). W piątek Województwo zawarło z kolei umowę z Arrivą. Do 12 grudnia 2021 pociągi PolRegio pokonają 2 mln 261 tys. kilometrów (za 52,2 mln zł), czyli jak informuje przewoźnik - o 1,3 mln mniej niż w okresie od grudnia 2019 do dzisiaj. PolRegio wskazuje, że tak radykalne cięcia mają miejsce jedynie w województwie kujawsko-pomorskim.


– Do ostatniej chwili liczyliśmy, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego opamięta się i nie narazi mieszkańców na wykluczenie komunikacyjne, odcinając ich od dojazdu do pracy, szpitala czy specjalistycznej przychodni w większym mieście, a w niedalekiej perspektywie również uczelni, szkoły czy rodziny. Niestety, stało się inaczej. 14 innych Marszałków nie miało wątpliwości i postawiło na kolej. Z większością podpisaliśmy nawet 10-letnie umowy na realizację przewozów kolejowych, co pozwala planować modernizację i zakup taboru, zwiększenie liczby połączeń czy otwarcie nowych tras. W tym kontekście jako przewoźnik jesteśmy głęboko rozczarowani postawą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Liczymy, że nie skaże mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na trwałe wykluczenie komunikacyjne, a ta umowa jest wstępem do wieloletniej w 2021 r., kiedy to Marszałek przywróci pełną pracą przewozową – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO.

 

Co to oznacza?

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki zawarciu umowy jutro (13 grudnia) pociągi wyjadą na tory, złą wiadomością są już cięcia - Decyzja Zarządu Województwa oznacza zlikwidowanie kilkudziesięciu połączeń w województwie kujawsko-pomorskim. Całkowicie zrezygnowano z ruchu na linii Włocławek-Kutno oraz Laskowice Pomorskie - Smętowo. Zelektryfikowana linia Bydgoszcz-Laskowice Pomorskie w całości została od 13.12.2020 przekazana do obsługi innemu przewoźnikowi pod trakcję spalinową – informuje PolRegio. Wspomniany odcinek Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie przejmie Arriva, w ramach obsługi dalszego połączenia do Grudziądza. Przewóz ten jednak z uwagi na brak elektryfikacji na linii nr 208 będzie wykonywany taborem spalinowym.

 

 

Przewozy objęte umową będą realizowane na niżej wymienionych liniach komunikacyjnych i odcinkach linii kolejowych:

- Linia nr 18 KUTNO - PIŁA GŁÓWNA – odcinek od granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem łódzkim do stacji Wyrzysk Osiek,

- Linia nr 131 CHORZÓW BATORY - TCZEW – odcinek od stacji Inowrocław do granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem pomorskim,

- Linia nr 353 POZNAŃ WSCHÓD - SKANDAWA – odcinek od granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem wielkopolskim do granicy województwa kujawsko-pomorskiego z województwem warmińsko-mazurskim.


Polecamy nasz raport o sytuacji kujawsko-pomorskiej kolei - Na kolej kujawsko-pomorskie nie stawia (raport)

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30