Jesteś tutaj: HomeRegionW poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 28 listopad 2020 00:12

Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

Jak wynika z raportu NIK, w naszym województwie na 10 tys. osób małoletnich przypada 0,56 psychiatry, nie jest to sytuacja ani najlepsza, ani najgorsza w Polsce.

 

W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Pod tym względem nie różnimy się od innych krajów, gdzie ok. 10 proc. populacji dzieci i młodzieży wymaga pomocy profesjonalistów – wskazuje Izba, podkreślając jednocześnie, że według Komendy Głównej Policji drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród nastolatków są samobójstwa.

 

W poniedziałek, kilka minut po godzinie 10 debata powinna się rozpocząć od informacji dr n. med. Małgorzaty Dąbkowskiej, wojewódzkiej konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Następnie głos zabiorą radni wojewódzcy.

W poniedziałek Sejmik Województwa planuje też głosować nad przyjęciem stanowiska, w którego projekcie czytamy - Wieloletnie zaniedbania w zakresie psychiatrii dziecięcej doprowadziły do ogromnej zapaści, co obserwujemy także w województwie kujawsko-pomorskim. Brak odpowiedniej kadry i infrastruktury powoduje utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki zarówno ambulatoryjnej, jak i leczenia szpitalnego. Likwidowanie oddziałów psychiatrycznych dzieci i młodzieży, wynikające z niedoszacowania wyceny procedur oraz braku specjalistów, nadmiernie obciąża te oddziały, które jeszcze w systemie funkcjonują.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie