Jesteś tutaj: HomeRegionProf. Gut: Skala zachorowań na Covid-19 będzie zależała od zachowania społeczeństwa

Prof. Gut: Skala zachorowań na Covid-19 będzie zależała od zachowania społeczeństwa

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 19 październik 2020 11:18
Prof. Gut: Skala zachorowań na Covid-19 będzie zależała od zachowania społeczeństwa Fot: Martin Lopez

Skala zachorowań na koronawirusa, jaka nam grozi, zależy od zachowania społeczeństwa - ocenił w rozmowie z radiem RMF FM specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

 

"Doszliśmy do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada mniej więcej na 500 osób, a z tyloma mniej więcej się spotykamy" - mówił w poniedziałek prof. Gut. Pytany o przyczyny tej sytuacji - wyjaśnił, że do wzrostu zachorowań przyczyniły się: poziom rozluźnienia społecznego oraz m.in. fakt, że pewne grupy zakwestionowały istnienie koronawirusa.

 

Zauważył, że dystans w Polsce nie istnieje – według raportów międzynarodowych - maseczki prawidłowo nosi 40 proc. Pytany zatem o to, jak będzie wyglądała sytuacja z nowymi zachorowaniami, stwierdził, że poziom zachorowań, który nam grozi - zależy od tego, jak zachowa się społeczeństwo.

 

Prof. Gut komentował też budowę tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. "Szpital polowy na PGE Narodowym? Jeżeli rząd nie pobuduje - to zarzuci mu się, że niczego nie robi. Jeżeli pobuduje w mieście, w którym jest czerwona strefa i dużo zachorowań - to będzie, że nadgorliwy, chce przestraszyć. Zawsze będzie niedobrze" - ocenił wirusolog.

 

Odniósł się także tego, jak niebezpieczny jest koronawirus. "Nie jest to najstraszniejszy wirus, jaki istnieje na świecie. Ale spełnia wszystkie kryteria pandemii; potrafi zabijać" - powiedział.

 

Dodał, że koronawirus jest groźny, ale też nie trzeba wpadać w panikę. (PAP)

 

nmk/ zan/

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: