Jesteś tutaj: HomeRegionWraca temat przejęcia Grudziądzkiego szpitala przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Wraca temat przejęcia Grudziądzkiego szpitala przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 wrzesień 2020 18:39

W poniedziałek w trybie zdalnym obradować będzie Sejmik Województwa, wręcz na ostatnim moment do porządku obrad zostało dodane stanowisko, w którym radni mają wyrazić wstępną wolę przejęcia od Miasta Grudziądza Regionalnego Szpitala Specjalistycznego, który doprowadził grudziądzki samorząd do trudnej sytuacji.

Pod koniec ubiegłego roku grudziądzcy radni musieli podjąć szereg niepopularnych decyzji, z jednej strony radykalnie ciąć wydatki, z drugiej zaś podnieść opłaty lokalne, w tym bilety w transporcie zbiorowym. Wszystko po to, aby pokryć długi szpitala. Na koniec 2018 roku oficjalny dług szpitala to 422 mln zł, z czego jak zauważa Regionalna Izba Obrachunkowa, część długu może być ukryta i wynosić nawet 600 mln zł. Niepopularne decyzje grudziądzkich radnych to element planu naprawczego dla finansów publicznych, samorząd liczy dodatkowo na pożyczkę z budżetu państwa na poziomie 250 mln zł (wcześniej liczono nawet na 320 mln zł pożyczki).

 

Grudziądzki samorząd szpitala najchętniej by się pozbył, likwidacja raczej nie wchodzi w grę, bo jego wartość to mniej niż 300 mln zł, stąd też miasto i tak zostałoby z długami. Od jakiegoś czasu pojawiał się w debacie publicznej pomysł oddania szpitala województwu. Jutro Sejmik Województwa ma głosował wstępną zgodę na taki zabieg, rozważając dwie formy – poprzez połączenie z innym wojewódzkim szpitalem lub na podstawie porozumienia Grudziądza i Województwa w sprawie zmiany organu prowadzącego.

 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przed podjęciem ostatecznej decyzji oczekiwać będzie przedstawienia informacji o sytuacji organizacyjnej i finansowej Szpitala oraz tytułów prawnych (wraz z informacją o ewentualnych obciążeniach) do majątku ruchomego i nieruchomego będącego we władaniu Szpitala – czytamy w projekcie stanowiska.

 

Zanosi się na gorącą debatę, bowiem część radnych może nie być zadowolona z faktu, że zobowiązania uczynione przez grudziądzki samorząd, spaść mogą na wszystkich mieszkańców województwa.

 

Obecnie w Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu jest wykorzystywany do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Do września był jedynym szpitalem tzw. jednoimiennym dedykowanym leczeniu COVID-19, co pozwoliło w okresie marzec – maj osiągnąć placówce ponad 16 mln zł zysku, co z kolei poprawiło niekorzystny dla szpitala i miasta bilans finansowy.

 

Warte obejrzenia

« Lipiec 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31