Jesteś tutaj: HomeRegionSamorządowcy dostają od posłów czeki, które nie wiadomo kiedy wejdą w życie

Samorządowcy dostają od posłów czeki, które nie wiadomo kiedy wejdą w życie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 lipiec 2020 20:05
Samorządowcy dostają od posłów czeki, które nie wiadomo kiedy wejdą w życie Fot: Gmina Sadki

Fundusz Inwestycji Samorządowych to zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w kampanii wyborczej instrument wsparcia samorządów na realizowanie inwestycji. Dotację otrzymać ma każdy powiat i gmina. W ostatnim czasie lokalni posłowie PiS rozdają symboliczne czeki samorządowcom, problemem jest jednak to, że w polskim prawie takiego funduszu jeszcze nie ma.

Czeki dostały już m.in. gminy Sadki, dzisiaj posłanka Ewa Kozanecka wręczyła go w Szubinie. Możliwość powołania takiego funduszu wprowadzić ma do obrotu prawnego ustawa o Polskim Bonie Turystycznym (zapisy o funduszu samorządowym są do niej dołączone).

 

- Panie Ministrze, na jakiej podstawie prawnej pan premier Morawiecki i niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości jeżdżą teraz po Polsce i wręczają promesy w związku z ustawą, którą procedujemy? To procedowanie nie zostało zakończone. Ustawa jeszcze trafi do Sejmu, więc to nie jest obowiązujące prawo. Czy może pan powiedzieć, na jakiej podstawie prawnej wręczane są te promesy? I czy nie powinniśmy zawiadomić właściwych organów? Może prokuraturę? Jak można rozdawać publiczne pieniądze bez podstawy prawnej? Czy pan minister może mi na to pytanie odpowiedzieć? – pytał podczas środowej debaty w Senacie, nad regulacjami, które mają dopiero wprowadzić możliwość wsparcia samorządów, senator Wadim Tyszkiewicz, wieloletni prezydent Nowej Soli - Samorządy są w takim okresie, że muszą planować pewne działania. Jesteśmy po bardzo ciężkim czasie. Jeżeli nawet jest zapowiedź pewnych środków i działań legislacyjnych, to chyba nie trzeba tego odczytywać jako wyrazu złej woli. Nawet jeżeli szanowni państwo moją pewne wątpliwości, to proszę zważyć na to, że żyjemy w bardzo ciężkich czasach i szybkie działanie oraz, że tak powiem, szybkie środki inwestycyjne są samorządom bardzo potrzebne – odniósł się do pytania senatora wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

 

- Pan to tłumaczy trudną sytuacją. Ale przecież tych pieniędzy jeszcze nie ma. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie: czy można obiecywać, że te pieniądze w jakiś sposób… Czy można w formie nawet symbolicznej wręczać tu coś w postaci czeków, kiedy nie ma podstawy prawnej, kiedy nie ma tych pieniędzy w budżecie państwa? Proszę o konkretną odpowiedź – pytał dalej Tyszkiewicz.

 

Minister Gut-Mostowy wyjaśnił to – Potrzebą chwili.

 

W czwartek Senat wprowadził do uchwalonej przez Sejm ustawy wiele poprawek, w tym podniesienia wysokości wsparcia w ramach bonu z 500 zł na dziecko do 1 tys. zł, o objęcie bonem również emerytów i rencistów, a także aby bonem turystycznym można płacić za usługi na polskich statkach. Wprowadzenie poprawek oznacza, że poprawkami Senatu będzie musiał zająć się Sejm, dopiero później będą mogły one trafić do podpisu przez prezydenta, przez co cały proces legislacyjny się wydłuża.

 

Nieoficjalnie się mówi, że kolejne posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzone mają być poprawki Senatu, odbędzie się w przyszłym tygodniu.

 

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy, Rada Ministrów będzie mogła utworzyć specjalny pomoc inwestycyjną dla samorządów.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31