Jesteś tutaj: HomeRegionNasi przodkowie chcieli powrotu Orla Białego

Nasi przodkowie chcieli powrotu Orla Białego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 02 maj 2020 00:26

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, a także Dzień Polonii i Polaków za granicą, w randze świąt państwowych. W tym roku symbolika tych świąt powinna być nam szczególnie bliska, bowiem w styczniu obchodziliśmy 100 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski,a wcześniej innych terenów Kujaw w byłym zaborze pruskim. Gdy 20 stycznia 1920 roku na Stary Rynek w Bydgoszczy wkraczało Wojsko Polskie – Orzeł Biały wrócił na swoje miejsce.

 

Orzeł Biały to obok flagi biało-czerwonej i Mazurka Dąbrowskiego to te symbole, którym oddajemy w dniu dzisiejszego święta szczególna cześć. Mówimy o powrocie Orła Białego na swoje miejsce, bowiem Kujawy od zawsze stanowiły ważną część polskiej państwowości i uznawane są za część jej kolebki. Data 2 maja nawiązuje również do zdobycia Berlina przy udziale polskich wojsk, wszystko wskazuje ,że tego dnia w najważniejszych częściach niemieckiej stolicy zawisnęła polska flaga. Z okazji dzisiejszego święta przygotowaliśmy krótki klip przypominający obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdy 11 listopada 2018 roku na Wyspie Młyńskiej odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz tegorocznych obchodów powrotu Bydgoszczy do Polski:

 

Mazurek Dąbrowskiego jest nieco inny od wersji, którą znamy i śpiewamy obecnie na uroczystościach państwowych. Jest to wersja z oryginalnego rękopisu Józefa Wybickiego.

 

W okresie, gdy Polacy nie mieli swojego państwa, wielu z nich szukało szczęścia w kolonizowaniu świata w okresie odkryć geograficznych. Często była to migracja przymusowa, chociażby po nieudanym powstaniu przeciwko zaborcom. Jakiś czas temu pisałem chociażby o historii Feliksa P. Wierzbickiego, który po nieudanym powstaniu listopadowym udał się na emigracje. W XIX wieku trafił na tereny dzisiejszej Kalifornii, która przeżywała rozkwit za sprawą poszukiwań złota. Wierzbicki w 1849 roku wydal w języku angielskim dzieło ,,California at it is and as It May Be, or a Guide to the Gold Region”, był to przewodnik, pierwszy stworzony z takim rozmachem, który można uznać dzisiaj za przełomowe dla Kalifornii dzieło. Więcej o tej historii piszę: Przełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30