Jesteś tutaj: HomeRegionWiększość lasów ponownie dostępna. Co się zmienia od dzisiaj?

Większość lasów ponownie dostępna. Co się zmienia od dzisiaj?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 20 kwiecień 2020 11:56
Większość lasów ponownie dostępna. Co się zmienia od dzisiaj? Autor: Lisa Fotios

Zapowiedzi zniesienia części obostrzeń wprowadzonych dla zwalczania rozpowszechniania się wirusa COVID-19 znane były od kilku dni. Akt prawny wydany został dopiero w niedzielę, a to on jest źródłem prawa. Sprawdzamy co się zmieniło.

 

Od dzisiaj zniesiony został zakaz wchodzenia do lasów, na bulwary i do parków. Utrzymany jest natomiast zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych i placów zabaw, a w lasach tzw. małej infrastruktury oraz korzystania z miejsc biwakowych. Wchodząc do lasu możemy zdjąć też maseczkę ochroną, bowiem na terenie lasu ten nakaz nie obowiązuje. Ważne jest jednak, abyśmy unikali gromadzenia się i starali się unikać kontaktu z innymi użytkownikami łona natury, aby minimalizować ryzyko rozpowszechniania się wirusa. Pamiętajmy, że formalnie zakazy wstępu do lasu wprowadzają Lasy Państwowe, stąd też przed udaniem się do lasu warto sprawdzić czy nie obowiązuje lokalnie obowiązujący zakaz – obecnie w kujawsko-pomorskim są zakazem objęte tereny w południowo-wschodniej części województwa (na południe i wschód od Włocławka) oraz w Borach Tucholskich obszar pomiędzy Lubiewem i Jędrzejewem.

 

Więcej osób w kościołach, na cmentarzach i w sklepach

Od dzisiaj w kościele przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, nie licząc służby liturgicznej, w wielu bydgoskich parafiach będzie to ponad 50 osób. Na cmentarzu podczas pogrzebu przebywać może maksymalnie do 50 osób, nie licząc służby liturgicznej, zarządcy oraz pracowników zakładu pogrzebowego.

 

W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych przebywać mogą maksymalnie 4 osoby na okienko kasowe. Powyżej 100 metrów podobnie jak w przypadku kościołów, może być to 1 osoba na metr kwadratowy do okienka kasowego. Dalej obowiązują tzw. godziny seniora w godzinach 10:00 – 12:00 (zakupy w tym czasie mogą robić tylko osoby powyżej 65 roku życia), ale tylko od poniedziałku do soboty.

 

Nadal nie możemy korzystać z tzw. rowerów miejskich, w ramach systemu miejskich wypożyczalni. 

 

Nieletni bez opieki

Do wczoraj osoby poniżej 18 roku życia mogły przemieszczać się tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Od dzisiaj ta restrykcja już nie obowiązuje dla osób powyżej 13 roku życia.

 

Nieco zmodyfikowano też zasady podróżowania samochodem osobowym. Do wczoraj z obowiązku zakrywania twarzy i nosa podczas podróży zwolniony był kierowca jeżeli podróżował sam lub z jednym dzieckiem do 4 lat. O dzisiaj zwolnienie obowiązuje nawet w sytuacji, gdy liczba dzieci do 4 lat jest większa.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30