Jesteś tutaj: HomeRegionPolska radzi sobie z epidemią nie propagandą, ale realną oceną sytuacji

Polska radzi sobie z epidemią nie propagandą, ale realną oceną sytuacji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 18 kwiecień 2020 11:09

Amerykański ,,Wall Street Journal” chwali Polskę i Czechy za to, że z zagrożeniem COVID-19 radzimy sobie lepiej od zachodu Europy. Autorzy Bojan Pancevski i Drew Hinshaw opisują niewyrabiające się kostnice w krajach zachodnich orz przygotowania do poluzowywania blokad w Polsce i w Czechach, gdzie ich zdaniem sytuacja jest pod kontrolą.

Autorzy artykułu uważają, że biedniejsze państwa Europy Środkowej i Wschodniej w obawie o przytłoczenie swoich systemów służb zdrowia dość szybko wprowadziły obostrzenia mające na celu spowolnić rozpowszechnianie się COVID-19.

 

Na zachodzie ta wiara w systemy ochrony zdrowia była większa, stąd też np. w Niemczech świętowano w karnawał, a we Włoszech odbywały się mecze piłkarskie.

 

Od Portalu Kujawskiego

Jeszcze w marcu nie brakowało propagandy w niektórych mediach, z której wynikać miało, że Polakom COVID-19 specjalnie nie zagraża, bo jesteśmy przygotowani. Portal Kujawski stawał na stanowisku, że trzeba ludziom pokazywać prawdę, bo to też wpływa na zachowania Polaków, którzy w dużej mierze dostosowali się do zaleceń pozostania w domu, zdając sobie sprawę, że nasza służba zdrowia ma w tej sytuacji ograniczone możliwości. Gdy po kilku dniach zaczęły się pojawiać apele szpitali o maseczki, gogle czy kombinezony, to utwierdziło tylko Polaków w przekonaniu.

 

Najważniejsza była jednak decyzja rządu, który za to co postanowi bierze pełną odpowiedzialność polityczną. Wydaje mi się, że od początku zdawano sobie sprawę – co zresztą potwierdza teza z artykułu ,,Wall Street Jornals” - iż nie można dopuścić, aby COVID-19 rozpowszechniał się zbyt szybko. I działania w tym kierunku podjęto.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31