Jesteś tutaj: HomeRegionSejm zmienił regulamin – w piątek najprawdopodobniej zajmie się budżetem

Sejm zmienił regulamin – w piątek najprawdopodobniej zajmie się budżetem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 26 marzec 2020 20:15

Po dłuższej przerwie związanej trwającą epidemią koronawirusa posłowie wrócili do budynku Sejmu. Dzisiaj debatowano o tymczasowej zmianie regulaminu Sejmu, aby izba ta mogła obradować bez konieczności gromadzenia się parlamentarzystów w Sejmie.

Część posłów przyszła w maskach ochronnych, nie było to jednak normą, bowiem już marszałek Elżbieta Witek prowadziła obrady bez maski ochronnej. Również bez maski w posiedzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Dla bezpieczeństwa posłowie nie przebywali na jednej sali, ale zostali rozsadzeni w kilku salach.

 

Sejm uchwalił dzisiaj, że posłowie mogą obradować zdalnie będąc poza budynkiem parlamentu, ale tylko w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego, klęski żywiołowej czy stanu epidemii (aktualnie obowiązujący). Nowe przepisy stracą ważność automatycznie z dniem 30 czerwca, co ma podkreślać, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

 

Piątek kolejnym dniem obrad

Jutro – 26 marca – Sejm zajmie się rządową nowelizacją spec ustawy o przeciwdziałaniu koronawirusowi COVID-19, jest to głównie pakiet pomocy dla przedsiębiorców. W programie obrad nie ma już jednak poprawek do tej ustawy, które przyjął w pierwszej połowie marca Senat – jest to chociażby możliwość zawieszenia funkcjonowania przedsiębiorstwa, w takiej sytuacji połowę wynagrodzenia pracownikom pokrywałoby państwo.

 

Sejm jutro ma także zająć się poprawkami Senatu do ustawy budżetowej. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Sejmowi odrzucenie w całości poprawek Senatu. Wśród wprowadzonych przez Senat poprawek jest m.in. przekazanie dodatkowych środków na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, na rekultywacje terenów po zakładach chemicznych Zachem, czy na rozbudowę trasy W-Z w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: