Jesteś tutaj: HomeRegionMinisterstwo Zdrowia prosi o wyznaczenie szpitali dla pacjentów psychiatrycznych

Ministerstwo Zdrowia prosi o wyznaczenie szpitali dla pacjentów psychiatrycznych

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 marzec 2020 10:53
Ministerstwo Zdrowia prosi o wyznaczenie szpitali dla pacjentów psychiatrycznych Fot: James Gathany

Ministerstwo Zdrowia chce, by wojewodowie wyznaczyli szpitale lub oddziały psychiatryczne dla hospitalizowanych pacjentów psychiatrycznych (dorosłych oraz dzieci i młodzieży) w stanie nagłym z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 – wynika z pisma uzupełniającego resortu zdrowia skierowanego do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

Resort zaleca równocześnie, aby wszystkie szpitale psychiatryczne wdrożyły procedury ostrożnościowe: zakaz odwiedzin i wydawania przepustek.

 

„Ministerstwo Zdrowia wystosowało w dniu 21 marca do wszystkich wojewodów kolejne zalecenia dotyczące organizacji leczenia pacjentów psychiatrycznych (dorosłych oraz dzieci i młodzieży) wymagających leczenia lub izolacji w związku z COVID-19” – wynika z informacji PTE zamieszczonych na Facebooku.

 

Towarzystwo wyjaśnia, że w uzupełnieniu wystosowanej 13 marca prośby resortu o wskazanie szpitala wielospecjalistycznego, który byłby wyznaczonym miejscem kwarantanny pacjentów wymagających jednocześnie bezwzględnej hospitalizacji z powodu pogorszenia stanu psychicznego, zawarto dodatkowe zalecenia. Mówią one o tym, że pacjenci wymagający hospitalizacji psychiatrycznej w trybie nagłym powinni być kierowani do wyznaczonych oddziałów psychiatrycznych funkcjonujących w ramach szpitali „jednoimiennych” zakaźnych lub w ramach innych szpitali w zależności od decyzji właściwego wojewody.

 

„Do wyznaczonych oddziałów należy kierować wyłącznie osoby z zaburzeniem psychicznym spełniającym przesłanki przyjęcia do szpitala w myśl art. 23 ust. 1 i art. 24 ust 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, bez względu czy wyrażają świadomą zgodę czy nie, i które jednocześnie: mają potwierdzony COVID-19 lub mają następujące objawy: temperatura powyżej 38 stopni, duszność (oddechy>20/min.) i kaszel lub przebywają na kwarantannie lub izolacji (w warunkach domowych) w związku z COVID-19” – napisano w poście.

 

Jak tłumaczy resort zdrowia, wyznaczony oddział powinien zostać wyposażony w niezbędne środki ochrony osobistej: maski, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki, gogle i rękawice oraz inne zalecane przez właściwe instytucje.

 

Natomiast w przypadku hospitalizacji pacjentów niespełniających kryteriów epidemiologicznych, co do których zebranie wywiadu epidemiologicznego jest utrudnione, warto wdrożyć odosobnienie pacjenta oraz obserwację stanu zdrowia, czyli pomiar temperatury, ocena wydolności oddechowej i inne parametry zalecane przez właściwe instytucje.

 

MZ podkreśla, że kluczową kwestią w niniejszej procedurze jest fakt, aby dysponenci zespołów ratownictwa medycznego uwzględniali informacje o wyznaczonych szpitalach oraz niniejsze zalecenia przy podejmowaniu decyzji o miejscu transportu osób spełniających ww. przesłanki.

 

Resort zwrócił się z pilną prośba o przekazanie tych informacji koordynatorowi ratownictwa medycznego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (z prośbą o udostępnienie do stacji powiatowych z danego województwa).

 

Wdrożenie zaleceń powinno nastąpić do dnia 26 marca 2020.(PAP)

 

autorka: Klaudia Torchała

 

tor/ krap/

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie