Jesteś tutaj: HomeRegionSamorządy obawiają się utraty płynności finansowej

Samorządy obawiają się utraty płynności finansowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 18 marzec 2020 14:47
Inowrocław Inowrocław

Skutkiem pandemii koronawirusa są koszty, które ponosić musi administracja rządowa oraz samorządowa. Większość samorządów po obniżce podatku PIT z dużymi trudnościami dopięła budżety na 2020 rok. Niespodziewany kryzys związany z pandemią może doprowadzić do utraty płynności samorządów, a w konsekwencji do niewypłacalności. O tych zagrożeniach debatował wczoraj na wideokonferencji Związek Miast Polskich.

 

W spotkaniu tym aktywnie uczestniczył prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza - Przed samorządami stawiane są kolejne zadania. Musimy pogodzić trudną sytuację finansową z wieloma dodatkowymi działaniami w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Nie tylko realizujemy zalecenia rządu (za które na razie nie otrzymujemy rekompensaty), ale podejmujemy własne, ważne przedsięwzięcia na szczeblu lokalnym. Wszystko robimy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – komentuje sytuację.

 

Samorządy obawiają się utraty płynności finansowej, co przełożyć może się na problemy np. z funkcjonowaniem przedszkoli, z powodu braku możliwości opłacenia pensji pracownikom. Samorządy liczą na dodatkowe rekompensaty od rządu oraz na umorzenie części opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników, ewentualnie odroczenie ich w czasie oraz na krótkotrwałe pożyczki na ustabilizowanie sytuacji finansowej w kryzysie. Inny postulat samorządów to zagwarantowanie środków przez rząd na działania, które w trybie pilnym muszą realizować samorządy.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP