Jesteś tutaj: HomeRegionW lutym rozpoczną się największe manewry z udziałem amerykańskich żołnierzy od 25 lat w Europie

W lutym rozpoczną się największe manewry z udziałem amerykańskich żołnierzy od 25 lat w Europie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 30 styczeń 2020 16:24
W lutym rozpoczną się największe manewry z udziałem amerykańskich żołnierzy od 25 lat w Europie Fot: MON

Wkrótce rozpoczną się manewry wojskowe Defender Europe 20, w których udział planuje wziąć udział prawie 37 żołnierzy NATO. Żołnierze państw NATO będą obecni również w Bydgoszczy i w Toruniu. Województwo kujawsko-pomorskie ma być jedną z kluczowych aren podczas Defender Europe 20. Manewry skończą się w kwietniu.

Dzisiaj w siedzibie Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się odprawa przed Defender Europe 20. W odprawie dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniami Defender Europe 20 uczestniczyli: Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, Georgette Mosbacher ambasador USA w Polsce, generał Rajmund Andrzejczak szef Sztabu Generalnego WP, generał dywizji Joe Jarrard zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie. W odprawie uczestniczył również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

- Polska wraz z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów partnerskich włączyła się w realizację jednego z największych od 25 lat ćwiczenia organizowanego przez armię amerykańską w Europie. Ćwiczony w ramach Defender Europe 20 strategiczny przerzut sił jest jedną z kluczowych zdolności niezbędnych do zapewnienia Polsce trwałego bezpieczeństwa. To ćwiczenie jest wyrazem naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa. Defender Europe 20 to także możliwość sprawdzenia się Wojska Polskiego zarówno pod względem planowania logistyki i koordynacji - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy przed ćwiczeniami Defender Europe 20.

 

W manewrach weźmie udział blisko 37 tys. żołnierzy z 18 krajów, z tego około 20 tys. zostanie przerzuconych bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych.

 

- Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce to jedne z priorytetów MON. Obok wdrożenia planów, które znalazły się w wynegocjowanej przez MON i podpisanej we wrześniu 2019 roku przez Prezydentów RP i USA wspólnej deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej to właśnie działania takie jak ćwiczenie Defender Europe 20 są dowodem na bardzo dobre relacje łączące Polskę i Stany Zjednoczone. Pragnę z tego miejsca serdecznie podziękować Pani Ambasador za jej zaangażowanie na rzecz Polski i naszego wspólnego bezpieczeństwa. To, że jesteśmy tu razem jest jasnym dowodem na to, że nasze kraje łączy szczególna, bardzo mocna więź. Więź wzajemnej odpowiedzialności i przyjaźni – powiedział na zakończenie odprawy minister Mariusz Błaszczak.


Celem ćwiczenia jest ćwiczenie szybkiego przerzutu żołnierzy w gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Wiąże się to też z koniecznością osiągnięcia gotowości przyjęcia amerykańskich żołnierzy przez państwa sojusznicze w Europie.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31