Jesteś tutaj: HomeRegionPKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 24 styczeń 2020 19:18

O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

Podczas prac nad projektem modernizacji linii nr 131 (Bydgoszcz – Tczew) opracowano koncepcję odnowienia linii nr 240, która z linią nr 131 łączy się w Terespolu Pomorskim. Opracowaną koncepcję opublikowało dzisiaj Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

 

Linia na odcinku Terespol – Przechowo miałaby zostać zmodernizowana oraz poddana elektryfikacji. Dalszy odcinek będzie odnowiony i mniej więcej na wysokości ulicy Wojska Polskiego powstanie dworzec. W przeszłości dworzec mieścił się bardziej na wschód, ale z uwagi na zagospodarowanie terenu przez gminę odnowiona linia nr 240 będzie krótsza niż w przeszłości.

 

Grafika: Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

 

Obecny układ torowy ma taką wadę, iż pociągi jadące od strony Trójmiasta, nie mogą skręcić do Świecia, jedynie możliwe jest dojechanie najpierw do Terespola Pomorskiego i tam zawrócenie, dlatego jest rozważana koncepcja budowy również łącznicy Konopat – Kozłowo, która umożliwi przejazd kieszeniowy pociągów regionalnych przez Świecie.

 

Wśród priorytetów programu Kolej Plus w naszym województwie znalazły się dwa priorytety: przywrócenie połączeń ze Świeciem oraz ze Żninem. W przypadku Żnina, będzie to zadanie dużo trudniejsze, bowiem tam trzeba odnowić znacznie więcej torów. Jeżeli chodzi o Świecie będzie to dużo łatwiejsze. Jak jednak jednak wynika z założeń programu Kolej Plus, strona rządowa planuje refundować 85% wartości zadania, zatem dla odnowienia linii będzie konieczne zaangażowanie samorządów w 15%.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP