Jesteś tutaj: HomeRegionJutro Sejmik Województwa uchwali budżet

Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 15 grudzień 2019 00:34

Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Zgodnie z projektem budżetu dochody w 2020 roku powinny wynieść 1,1 mld zl, natomiast wydatki 1,3 mld zł, co przyniesie deficyt na poziomie 22,5 mln zł. Ponad 400 mln zł z wydatków, to tzw. wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne.

 

Jak już wspomniałem, duża część inwestycji odbywa się poprzez podległe województwu spółki, dość spore inwestycje realizują spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zajmuje się rozbudową sieci szpitali wojewódzkich. Oczywiście zobowiązania tej spółki później spadną i tak na województwo, bowiem K-PIM inwestuje w oparciu o kredyt uzyskaniu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Również jutro radni zajmą się ostatnią korektą budżetu na 2019 rok, w której planuje się przeznaczyć kwotę 12 mln zł na dokapitalizowanie Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych, na spłatę zobowiązać za inwestycje zrealizowane przed kilku laty. W projekcie na 2020 rok na spłatę zobowiązań tej spółki planuje się wydatkować 33 mln zł.

 

Największym kosztem województwa będzie utrzymanie połączeń kolejowych na trasach regionalnych. Kosztować będzie to województwo netto 97,8 mln zł, co stanowić będzie prawie 15% wszystkich wydatków. Ponad 85 mln zł województwo wyda na utrzymanie instytucji kultury w tym Opery Nova w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej.

 

Kilkadziesiąt milionów złotych, łącznie z udziałem Unii Europejskiej będą kosztować inwestycje drogowe. Około 9 mln zł województwo planuje wydać na dokończenie budowy ronda Miedzyń, wzdłuż ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy, które będzie służyło też gminie Białe Błota. 1,7 mln zł województwo przeznaczyć chce na wsparcie Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego przy przebudowie newralgicznego skrzyżowania (łączącego m.in. ulicę Glempa). W 2020 roku będzie wydatkowane 200 tys. na dalsze prace przy tworzeniu studium dla obwodnicy Więcborka.

 

Na razie nie ma żadnych zapisów co do finansowani rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy. Zarząd Województwa chce, aby Opera pozyskała kredyt, który poręczy i będzie poprzez wyższe dotacje spłacać Województwo. Zapisy odnośnie tej inwestycji mają zostać wprowadzone do dokumentu budżetowego dopiero po dogadaniu warunków kredytu. Niewykluczone, że na ten temat będzie toczona jutro dyskusja.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31