Jesteś tutaj: HomeRegionWiemy już kto obejmie mandat w Sejmiku Województwa

Wiemy już kto obejmie mandat w Sejmiku Województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 04 listopad 2019 16:39

Po wyborach parlamentarnych w Sejmiku Województwa oraz organach Województwa Kujawsko-Pomorskiego powstały wakaty, co ma związek z objęciem mandatu senatora przez dotychczasowego przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera oraz posła przez wicemarszałka Dariusza Kurzawę. 29 października Komisarz Wyborczy wydał postanowienia o objęciu mandatów w ich miejsce.

 

Z racji tego, że obaj nowi parlamentarzyści związani są z PSL, to mandaty w ich miejsce obejmą osoby związane z tą formację. W miejsce Dariusza Kurzawy z okręgu inowrocławsko-nakielskiego obejmie Marek Domżała, który w sejmiku zasiadał już w poprzedniej kadencji, a wcześniej przewodniczył Radzie Miejskiej w Szubinie. W miejsce Bobera mandat obejmie Paweł Zgórzyński (okręg grudziądzko-brodnicki), który również zasiadał już w Sejmiku Województwa. Formalnie mandaty obejmą po złożeniu ślubowania na najbliższej sesji, wydanie przez komisarza postanowień oznacza jednak, że wyrazili wolę zostania radnymi.

 

Najbliższa sesja planowana jest na przyszły wtorek, 12 listopada. Na tym posiedzeniu Sejmik Województwa będzie musiał wybrać nowego przewodniczącego i wicemarszałka. Te stanowiska przypadają zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi PSL. Wicemarszałkiem może być osoba spoza sejmiku, spekuluje się, że mógłby być to były poseł PSL Zbigniew Sosnowski (okręg toruńsko-włocławski). Przewodniczący musi być radnym, stąd też nie można wykluczyć, że to stanowisko przypadnie któremuś z nowych radnych – Domżale bądź Zgórzyńskiemu. PSL ma jeszcze dwóch radnych – Agnieszkę Kłopotek, dla której jednak ciągłe dojazdy do Torunia mogłyby być problemowe oraz członka Zarządu Województwa Anetę Jędrzejewską, której to z kolei objęcie funkcji przewodniczącego raczej by się nie opłaciło.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30