Jesteś tutaj: HomeRegionKoronowo i Sępólno Krajeńskie w Kolejach Dużych Prędkości?

Koronowo i Sępólno Krajeńskie w Kolejach Dużych Prędkości?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 październik 2019 22:10
Dworzec w Koronowie Dworzec w Koronowie

Koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą zakłada również budowę sieci Kolei Dużych Prędkości. Marszałek województwa przedstawił koncepcje, aby szybką kolej pokierować przez m,in, Koronowo i Chojnice.

Główna nitka szybkiej kolei łącząca planowane lotnisko w Baranowie z Trójmiastem, miałaby przebiegać przez Włocławek i Grudziądz w naszym województwie. Toruń i Bydgoszcz do sieci KDP mają być włączone poprzez dalszą modernizację linii kolejowej nr 18 z Włocławka do tych miast. Przewiduje się modernizację linii do 200 km/h na odcinkach gdzie jest to możliwe (gdzie pozwala na to geometria położenia torów). Czas przejazdu z Warszawy do Bydgoszczy miałby trwać 2 godziny i 5minut – wynika z analiz. Dalsze plany zakładają również budowę z Bydgoszczy do Kołobrzegu. Koncepcja rządowa zakłada dalszą modernizację linii nr 18 do 200 km/h z Bydgoszczy do Nakła, a stąd budowa nowej linii w kierunku Złotowa.

 

Z odpowiedzi udzielonej pisemnie radnemu Romanowi Jasiakiewiczowi dowiadujemy się, że Zarząd Województwa zupełnie inaczej widzi przebieg odcinka na Kołobrzeg. Miałby on przebiegać przez Koronowo, Sępólno Krajeńskie i Chojnice. Taką uwagę miało Województwo Kujawsko-Pomorskie oficjalnie złożyć w konsultacjach społecznych. Do Koronowa trzeba by zbudować kilkanaście kilometrów z Maksymilianowa (magistrala Bydgoszcz – Tczew przez Maksymilianowo jest obecnie przygotowywana do modernizacji do prędkości 200 km/h). Z Koronowa nie ma obecnie połączenia kolejowego z Sępólnem Krajeńskim, można co prawda wykorzystać fragmenty linii nr 241, ale jest to tylko linia jednotorowa nie posiadająca elektryfikacji, stąd też jej wykorzystanie w projekcie CPK może być trudno. Sępólno z Chojnicami jest natomiast skomunikowany linią nr 281 z Chojnicami, ale jest to również linia jednotorowa bez elektryfikacji.

 

Główną zaletą tego rozwiązania w opinii marszałka będzie lepsze skomunikowanie północno-zachodniej części województwa z Bydgoszczą i Toruniem.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: