Jesteś tutaj: HomeRegion,,Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych”

,,Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 wrzesień 2019 18:34
,,Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych” Fot: Kancelaria Sejmu

Tymi słowami 12 listopada 2015 roku otworzył pierwsze posiedzenie VIII kadencji Sejmu marszałek senior Kornel Morawiecki. Dzisiaj zmarł w wieku 78 lat po ciężkiej chorobie. Kornel Morawiecki był ojcem urzędującego premiera Mateusza.

 

My, Polacy, jesteśmy wielkim, dumnym narodem. Mamy wielką przeszłość. Jesteśmy narodem z pokoleń przed nami, w pokolenia, które przyjdą po nas. Jesteśmy cząstką dziejów. Rośliśmy z chrześcijańskiego, z europejskiego ducha, z naszej mowy i kultury, z umiłowania wolności, z pracy i walki o niepodległość, z fenomenu „Solidarności” - mówił na inaugurację VIII kadencji Sejmu Kornel Morawiecki - Mamy obowiązek mówić wspólnym głosem. Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom. To nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie. Czy prawo stanowione przez Sejm obecnej kadencji pomoże Polsce? Czy potrafi poprawić dolę mieszkańców naszego kraju? Czy biednych uda się wyrwać z biedy? Czy da perspektywę ambitnym, pracowitym i zdolnym? Czy przywróci cześć bohaterom „Solidarności”? Na co dzień widzimy bezprawie, draństwo i rozpacz. Rządzą ci, którzy mają pieniądze i siłę. Ludziom potrzeba uczestnictwa, możliwości wypowiadania się, decydowania o sobie, o kraju. Takie są nasze cele, takie będą nasze czyny.

 

Tu, z tej trybuny, padło przed laty dramatyczne pytanie:Czyja jest Polska? Jest jednak jeszcze bardziej doniosłe, ważniejsze pytanie: Dla kogo jest Polska? Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych. Polska ma rosnąć, rozwijać się nie tylko dla Polaków. Jesteśmy potrzebni. Jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu, mamy łączyć zachód Europy z jej wschodem. My razem jesteśmy ważniejsi niż każdy z osobna. Ponad nami są wartości: dobro i prawda, wolność i sprawiedliwość. Nad nimi jest poczucie sensu naszego indywidualnego życia i naszego narodowego trwania, sensu tożsamego z niepojętym Bogiem.

 

Po swoim wystąpieniu Kornel Morawiecki jako pierwszy odczytał rotę ślubowania poselskiego.

 

Cztery lata temu wystąpienie marszałka seniora przyjmowane było przez całą salę z oklaskami. Wówczas nikt nie przewidywał, że dojdzie w tej kadencji do tak dużych podziałów politycznych. Morawiecki mówił natomiast w sposób jednoczący wszystkich Polaków - ,,Mamy obowiązek mówić wspólnym głosem. Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce”

 

Kornel Morawiecki w przeszłości zasłużył się jako legenda podziemia antykomunistycznego. W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiedziała się za walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29