Jesteś tutaj: HomeRegionZapowiada się pocztowa rewolucja

Zapowiada się pocztowa rewolucja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 wrzesień 2019 22:53

Zamiast listonosza z listem poleconym e-mail? Taki jest plan Ministerstwa Cyfryzacji, aby od 2021 roku umożliwić dostarczanie osobom zainteresowanym korespondencji poleconej drogą elektroniczną. Ma to przynieść przede wszystkim wygodę, bowiem gdy nie zastanie nas listonosz, nie będziemy musieli iść po list awizowany do Urzędu Pocztowego, a później stać w kolejce.

- To będzie rewolucja w doręczeniach – zapowiada Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Ale te osoby, które chcą ułatwiać sobie życie, będą mogły skorzystać z e-doręczeń.

 

Żeby tak się stało konieczna będzie zmiana prawa, stosowne zmiany w ustawie zatwierdziła już Rada Ministrów. Usługa będzie darmowa. Zakłada się, że pierwsze listy urzędowe w tej formie zostaną nadane po 1 października 2020 roku, początkowo bez korespondencji sądowej, która wdrożona ma być w dalszym terminie.


Każdy – obywatel, przedsiębiorca będzie musiał posiadać adres do doręczeń, taki cyfrowy adres zamieszkania. Uzyskamy go na dwa sposoby. Po pierwsze od operatora wyznaczonego, po drugie możemy go kupić od komercyjnego dostawcy usług zaufania. Nasz „adres zamieszkania w świecie cyfrowym” będzie przechowywany w specjalnie na te potrzeby stworzonym nowym rejestrze, tzw. baza adresów elektronicznych. Obywatel czy przedsiębiorca, korzystający z publicznej usługi operatora wyznaczonego będzie miał do niej dostęp ze strony GOV.PL. Dla tych wszystkich, którzy będą chcieli tak jak dotąd odbierać korespondencję w formie papierowej, nic się nie zmieni – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30