Jesteś tutaj: HomeRegionRząd przyjął ustawę o dopłatach do przewozów autobusowych

Rząd przyjął ustawę o dopłatach do przewozów autobusowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 07 maj 2019 23:30
Autosan, taki tabor wykorzystuje K-PTS Autosan, taki tabor wykorzystuje K-PTS CC BY-SA 3.0 by Pibwi

Dokładna nazwa aktu prawnego przyjętego we wtorek to ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, czyli jej celem jest przywrócenie zlikwidowanych w przeszłości połączeń autobusowych do mniejszych miejscowości. Teraz projekt trafi do prac w parlamencie.

Przyjęty projekt ustawy zakłada dotowanie z budżetu państwa (dokładniej poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego) organizatorów przewozów. Może być to np. Samorząd Województwa. Wsparcie ma dotyczyć tych tras, które okazały się w warunkach rynkowych nierentowne. Środki w województwach mają rozdzielać wojewodowie, do końca 2021 roku przewiduje się dopłatę na poziomie 1 zł do jednego wozokilometra, w kolejnych latach dopłata będzie jednak spadać. Dofinansowaniem objęte będą te linie, które nie funkcjonowały na 3 miesiące przed wejściem ustawy w życie.

 

Patrząc na sytuację w naszym województwie problem braku połączeń komunikacyjnych widoczny jest chociażby w powiecie sępoleńskim. Tylko czy taka forma dotowania rozwiąże chociażby problemy z rentownością wojewódzkiej spółki Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy? Trudno powiedzieć, Zarząd Województwa bardziej oczekuje narzędzi, które pozwolą mu wzorem niemieckim na wzięcie pełnej odpowiedzialności za kreowanie polityki autobusowej.

 


Komentarz autora:

Moje wątpliwości budzi zapis o dotowaniu linii zlikwidowanych na 3 miesiące przed wejściem ustawy w życie. Przy założeniu pierwotnie planowanego 3 miesięcznego vacatio legis od uzyskania podpisu Prezydenta RP, taki zapis może być zachętą do zlikwidowania w najbliższym czasie połączeń, które można by przywrócić po wejściu tej ustawy w życie.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29