Jesteś tutaj: HomeRegionNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 01 marzec 2019 00:04

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – mówił Prezydent RP Lech Kaczyński dążąc do ustanowienia tego święta w dniu 1 marca. Osobiście nie zdążył podpisać ustawy, bowiem zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej.

 

Dzisiaj nikt jednak nie kwestionuje, iż to właśnie jego determinacja doprowadziła do ustanowienia święta, które dzisiaj obchodzimy.

 

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej – czytamy w biogramie autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – napisano w ustawie z dnia 3 lutego 2011 roku, w sprawie ustanowienia święta.

 

Żołnierze Wyklęci to dzisiaj przede wszystkim symbol braku zgody na ustalenia po II wojnie światowej, które Polskę i Polaków wrzucały w strefę wpływów Moskwy, odgradzając od zachodniego świata, choć to przecież Polacy na wielu frontach tej wojny przelewali krew za zwycięstwo aliantów.

 

28 lutego w przededniu tego święta w Kinoteatrze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbył się wyjątowy konert, którego fragment prezentujemy - Wyjątkowy koncert w wyjątkowe święto

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: