Jesteś tutaj: HomeRegion,,Szedł wyprostowany wśród tych co na kolanach „

,,Szedł wyprostowany wśród tych co na kolanach „

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 17 luty 2019 12:38
,,Szedł wyprostowany wśród tych co na kolanach „ Fot: Igor Smirnow / KPRP

W sobotę Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego, opozycjonisty w okresie PRL, w latach 1991-1992 Prezesa Rady Ministrów.

Biografię tej wpisującej się w historię Polski postaci opisuje w najlepszy sposób uchwała Senatu RP z ubiegłego tygodnia - Pan Premier Jan Olszewski do końca życia pozostał wierny ideałom Polski niepodległej, praworządnej i demokratycznej. Był człowiekiem honoru, pełnym godności, skromności i uczciwości. Dobrze zapisał się w historii narodu polskiego, jako patriota, mąż stanu, wzór do naśladowania - czytamy w niej.

 

Całą treść uchwały opublikowaliśmy - Pamięci premiera Olszewskiego

 

Z byłym premierem związany był poseł Bartosz Kownacki, który nazywa często zmarłego swoim nauczycielem - To Jan Olszewski przez 20 lat uczył mnie spraw najważniejszych. Bezinteresownej służby Ojczyźnie, szacunku do innych ludzi, wartości każdego wypowiedzianego czy napisanego słowa. Jan Olszewski był dla mnie jak postać z wiersza Herberta Przesłanie Pana Cogito. Szedł wyprostowany wśród tych co na kolanach. Wśród odwróconych plecami i obalonych w proch. Przez całe życie dawał świadectwo, nawet gdy rozum zawodził. Jan Olszewski należał do tego już odchodzącego pokolenia przedwojennej Polski, która miłość do Ojczyzny miała nie na ustach w pustych sloganach, ale dawała jej świadectwo, w każdym czynie, każdego dnia, podczas każdej często trudnej decyzji. Kiedy odchodzi tak wielka postać zawsze stawiane jest pytanie o testament, o przesłanie życia, które utkwi w pamięci następnych pokoleń. Wszyscy pamiętamy słynne słowa Premiera z czerwca 1992 r. o tym, że najważniejszą sprawą jest móc spojrzeć ludziom w oczy. I chciałbym aby wypowiedziane wówczas słowa stały się depozytem życia tego Wielkiego Polaka.

 


 

 

- Jan Olszewski jest dla mnie uosobieniem Niepodległości. Walki o największą dla Polski i dla Polaków wartość jaką jest Niepodległość – mówił premier podczas mszy św. żałobnej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022